GEZİ’NİN 6’NCI YILINDA HEPİMİZ GEZİ’DEYDİK DİYORUZ!

GEZİ’NİN 6’NCI YILINDA HEPİMİZ GEZİ’DEYDİK DİYORUZ!

Gezi Direnişi’niyle tüm yurda yayılan eylemler zincirinin 6.yıl dönümünde siyasal iktidara bir kez daha sesleniyoruz: “üç beş ağaçtan yükselen sese kulak verin!”

Gezi Direnişçileri; 2013 yılının 27 Mayıs’ından sonra aylarca ülkenin meydanlarına çıktı.  Gezi ruhu; İstanbul’da Taksim Meydanı’nda, Ankara’da Kızılay Güvenpark’ta, İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda, buradan da ülkenin dört bir yanındaki şehirlerin parklarına ve meydanlarına yayıldı. Gezi ruhu, günlerce vatandaşların sokaklara çıkarak AKP’nin her türlü baskısına karşı direnişe geçmesi ve özgürce yaşama hakkına sahip çıkmasıdır.

AKP iktidarı da bilmektedir ki Gezi Park’ındaki tepki o parktaki ağaçlardan ibaret değildi, hükümetin dayatmacı tüm uygulamalarına karşı demokratik toplumsal bir tepkiydi. Siyasi iktidarın toplumun büyük bir kesimine karşı uyguladığı kutuplaştırıcı siyaset sonucunda Gezi ruhu ortaya çıktı. 

Dalga dalga büyüyen direniş ruhundan, AKP iktidarı aradan geçen 6 yıla rağmen halen korkmaktadır.

AKP iktidarının kentleri, doğayı ve çocuklarımızın geleceğini hedef alan kar hırsıyla yoğrulmuş politikaları halen sürmektedir.  Ülkemizin doğası tam anlamıyla yağmalanırken, AKP’nin doğa talanı karnesi de sürekli artmaktadır.

AKP iktidarı, İstanbul’u satılacak ve pazarlanacak en iyi pasta dilimi olarak görmeye devam etmektedir.

3'üncü Havalimanı, 3'üncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolu gibi 'dev' projelerle önemli ölçüde tahrip edilen ve ranta açılan Kuzey Ormanları yok edilmektedir. 3. Havalimanı'nın, İstanbul’un kuzeyindeki ormanlar açısından yıkıcı etkilerinden bahsedilmesine karşılık hayata geçti.

Batıdan-doğuya, kuzeyden-güneye talan politikaları sürmektedir. İstanbul başta olmak üzere diğer kentlerimizde yükselen binalar, büyük gökdelenler hızla devam etmektedir. 

Cerattepe’de, Yeşil Yolda,  Kazdağlarında, Kocaeli Sungurlu’da ve ülkemizin birçok noktasındaki doğa rantları hafızalarda durmaktadır.

Ülkemizde barajlarla ekosistem değişmekte, HES’lerle akarsular kurutulmakta, RES’lerle ormanlar kesilmekte, yolarla, havalimanlarıyla, köprülerle ülkemizin ormanları yok edilmektedir. Ülkemizde yaban hayatı yok edilmekte şehirlerdeki hava kirliliği artmaktadır. Ülkemizde yeşil alanlar gittikçe azalmakta beton alanları ise çoğalmaktadır.

AKP’nin, Gezi Parkı'ndaki ağaçlardan, ODTÜ ormanlarına, Erdoğan'ın "yazlık sarayı"ndan 3. Havalimanına kadar birçok projesi ranta yöneliktir.  

Yeni hava limanı, dikey mimarı, yol projeleri, mega projeler, barajlar, HES’ler, RES’ler, köprüler yatırım değildir; ülkemizde yatırım olarak gösterilen projeler, iktidarın ve yandaş şirketlerin toprak rantı ve imar rantıdır.

AKP’ye karşı büyük bir halk tepkisini ortaya çıkaran Gezi eylemleri, ülke tarihinde silinmez izler bıraktı. 

Gezi direnişi süresi boyunca polisin uyguladığı şiddet neticesinde Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, İrfan Tuna, Selim Önder, Zeynep Eryaşar, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Serdar Kadakal, Berkin Elvan ve Mustafa Sarı hayatını kaybederken birçok yurttaşımız da çeşitli uzuvlarını kaybetti. Ülkemizde aynı andan milyonlarca insan sokağa çıkarken milyonlarca insan da yaralandı. 

Ülkemizde; hukuksuzluk, keyfilik tıpkı Gezi eylemlerinin yapıldığı dönemdeki gibi devam etmektedir.

Tüm bu nedenlerle siyasi iktidarın baskısı ve zulmüne karşı gezi eylemleri tarihi yaratıldı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Siyasal iktidarın, tüm engellemelerine rağmen Gezi ruhunu yaşatmaya devam edeceğiz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Gezi’nin anlamına, ruhuna ve değerlerine sahip çıkıyoruz. Gezi direnişinin 6’nci yıldönümünde Gezi direnişinde hayatlarını kaybeden onurlu insanlarımızı saygıyla anıyoruz, direnişlerini mücadelemizde yaşatmaya devam edeceğiz.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU