LOZAN ANTLAŞMASI TARTIŞILMAZ ŞEKİLDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAM BAĞIMSIZLIK TAPUSUDUR!

LOZAN ANTLAŞMASI TARTIŞILMAZ ŞEKİLDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TAM BAĞIMSIZLIK TAPUSUDUR!

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve egemenliğinin belgesi olan Lozan Antlaşması’nın 96.yıldönümünü kutluyoruz.

Türk ulusu, 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde emperyalist devletlere karşı büyük bir siyasi zafer kazanmıştır.

Türk ulusunun tarihinde dönüm noktası olan Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli ve tapusudur. Lozan Antlaşması, Türkiye’nin uluslararası arenada bağımsız bir devlet olarak tanınma belgesidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, bütünlüğü, egemenliği ve siyasal birliğinin kilometre taşı olan Lozan Barış Antlaşması’dır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları bu antlaşma ile belirlenmiş, bağımsız ve saygın bir devlet olarak tüm dünya devletlerine ilan edilmiştir.

Lozan Antlaşması’nın kazanımlarını ve bağımsızlık belgesini tartışmaya açmak ve küçümsemek Türkiye’nin Tam Bağımsızlığına karşı çıkmaktır.

Ulusumuzun tarihinde bu kadar önemli ve anlamlı olan Lozan Barış Antlaşması’nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tartışmaya açması kabul edilemez. Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın “1920'de bize Sevr'i gösterdiler. 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı” sözlerini sarf etmesi tarihi gerçekleri çarpıtmaktır.

Lozan Zaferi’ni anlamak için Kuvayı Milliyecileri, Kurtuluş Savaşı’nı, Çanakkale Zaferi’ni,   Mondros Mütarekesi’ni, Sevr Antlaşması’nı doğru anlamak gerekir.

Tarihi bilgileri ve ideolojik anlayışları gereği gerici odaklar, Lozan ve Lozan kahramanı İsmet Paşa’ya ve Atatürk’e saldırmayı marifet sanmışlardır. Maalesef ki ulusumuzun bedel ödeyerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti bugün hem içerde hem dışarda tehdit altındadır.

Ulusumuzun tarihinde bu kadar önemli ve anlamlı olan Lozan Barış Antlaşması’na saldırmak ve değersizleştirmek ihanettir.  İşte bu yenilgiyi içine sindirememiş olan emperyalist güçler o tarihten bu yana hesaplaşma peşindedirler.

Lozan Barış Antlaşması’nın değersizleştirilmek istenmesine izin vermeyeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık gerekçesi Lozan Antlaşması’nın 96. yıldönümünü unutturmuyoruz ve ülkemizin kurucu değerlerini ve önderlerini hiçbir şekilde tartışmaya açtırmıyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, Lozan Antlaşması'nın 96. yıldönümünü kutluyor, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e ve arkadaşlarının ilke, devrim ve değerlerine sahip çıkma gururunu yaşıyoruz ve Cumhuriyetimize, onun kazanımlarına ve bağımsızlığımızın tapusu Lozan Anlaşması’na sahip çıkıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU