SİVAS KONGRESİ’NİN 100.YILI KURULUŞ VE KURTULUŞ SİMGESİDİR !

SİVAS KONGRESİ’NİN 100.YILI KURULUŞ VE KURTULUŞ SİMGESİDİR !

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve Milli Mücadele’nin temel taşlarının döşendiği Sivas Kongresi’nin 100.yıldönümünü…

Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin 100.yılını kutluyor ve gururunu yaşıyoruz.

Türk Kurtuluş Savaş stratejisi ve mücadelesi Samsun, Havza, Amasya, Erzurum’dan sonra 4-11 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nde çizilmiştir.

Büyük Kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesini Sivas Kongresi’nde ülkenin kurtarılması olarak kararlaştırdı.

Milli Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, manda ve himayenin reddedildiği Sivas Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürütüldü.

Atatürk, ülkenin işgal ve parçalanmaktan kurtarılması amacıyla tüm yurtseverleri ortaklaştırmıştır. Emperyalist işgale karşı mücadele yürüten tüm Müdafaa-i Hukukçuları, Kuvayi Milliyecileri ve yurtseverleri bir araya getirerek  Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirmiştir.

Sivas Kongresi, Tam Bağımsız ve onurlu bir ulusal yaşama kararlılığının eseridir. Hedefi vatanı düşman işgalinden kurtarmak ve özgürlüğe kararlı şekilde ulaştırmaktır.

Bu kongrede “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez” ve “Her türlü işgal ve müdahaleye karşı millet birlikte kendisini savunacak ve karşı koyacaktır” ilkeleri benimsenmiş ve hayata geçmiştir. Bu kongrenin önemi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerini oluşturmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletini zor şartlarda birleştirmeyi amaçlarken kongrenin toplanmasını engellemek, Atatürk’ü tutuklamak için Saray ve İstanbul Hükümeti iş başındaydı. Ancak Türkiye’yi bağımsızlığa götüren tarihi adımlar hem siyasi hem de askeri anlamda kararlı şekilde Türk milleti tarafından benimsenmiştir.

100 yıl önce olduğu gibi bugünde Cumhuriyet değerlerine, üniter devlet yapısına ve bağımsızlığımıza sahip çıkma kararlılığındayız.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; “Manda ve Himaye Kabul Edilemez” diyerek Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin yolunu açan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş ve kuruluş mücadelesinin kahramanlarını saygıyla anıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU