AKP İKTİDARI ORMANCILIĞA BALTA VURACAK

AKP İKTİDARI ORMANCILIĞA BALTA VURACAK

AKP iktidarı giderayak Orman Genel Müdürlüğü’nün yapısı değiştirecek. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuza bağlı Tarım Orman-İş sendikası Orman Genel Müdürlüğü’ndeki taşları yerinde oynatacak uygulamanın “OGM’nin Yeniden Yapılandırılmasına Dair Çalıştay Yapılması” adı altında gerçekleştirileceğini kaydetti.

Türkiye iktidar koalisyonun nasıl şekilleneceğine kilitlenmişken Orman Genel Müdürlüğü (OGM)’nde yapılacak değişiklikle 176 yıllık köklü bir kurum AKP iktidarına hizmet edecek şekilde değiştirilmeye çalışılacak.

“YANGINDA MAL KAÇIRMA ANLAYIŞIYLA YAPILIYOR”

Orman Genel Müdürlüğü’nün teşkilat yapısını değiştirecek uygulamanın “OGM’nin Yeniden Yapılandırılmasına Dair Çalıştay” adı altında yapılmak istendiğini belirten Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuza bağlı Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, “40 bine yaklaşan ormancı çalışanlarını temsil eden emek örgütlerinden ve meslek örgütlerinden bir tek temsilcinin dahi çağrılmamış olması Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmanın “yangından mal kaçırma” anlayışıyla yapıldığını gözler önüne sermektedir” dedi.

“AKP’LİLEŞTİRİLMİŞ BİR KURUMA DÖNÜŞECEK”

Durmuş, Orman Genel Müdürlüğü’nün yeniden yapılanmasına ilişkin yapılacak çalıştayın acilen yapılmasının kabul etmeyeceklerinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10-12 Haziran 2015 tarihleri arasında yapılacak olan çalıştayın zamanlaması oldukça düşündürücüdür. Çünkü AKP iktidarı meclisteki hükümet olma çoğunluğunu kaybetmiş olup böylesine köklü bir değişimin yapılmasının düşünüldüğü bir karar alma mekanizmasının ancak güvenoyu almış bir hükümetin kurulmasıyla hayata geçirilebileceği unutulmamalıdır. Bu yönüyle, yani alelacele bu çalıştayın yapılıyor olması, Orman Genel Müdürlüğü’nü tümüyle AKP’lileştirilmiş bir kurum haline dönüştürmek anlamına gelmektedir.”

“YANDAŞLAR DAVET EDİLDİ”

Çalıştaya çağrılanlar içerisinde meslek örgütleri ve emek örgütlerinin bulunmadığına dikkat çeken Durmuş,  Ayrıca çalıştaya yalnızca orman fakültelerinden çoğu yandaş öğretim elemanları ile inisiyatif kullanamayacak çeşitli düzeydeki bürokratlar davet edilmiştir” eleştirisinde bulundu.

“HUKUKSUZ UYGULAMAYA SON VERİLMELİ”

Durmuş, 13 yıllık AKP iktidarı döneminin ormancılık uygulamalarının keyfi, akıl dışı ve bilgisizce olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“AKP iktidarı, ormancılık alanında onarılması olanaksız yıkımlara yol açmıştır. Orman ekosistemleri ile ormancı çalışanların büyük bir çoğunluğu bu yıkımın en fazla zarar görenleri olmuştur. Orman Genel Müdürlüğü’nün 176 yıllık geçmişine kara leke olarak düşecek bu hukuksuz uygulamalara derhal son verilmesini istiyoruz. Aksi halde her türlü hukuki ve meşru zeminde mücadelemizi sürdüreceğiz.”  

Basın açıklamasını okumak için tıklayın.