CUMHURİYETİN BAŞKENTİNİN 94.YILINI KUTLUYORUZ

CUMHURİYETİN BAŞKENTİNİN 94.YILINI KUTLUYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinin Ankara seçilmesinin ve cumhuriyetin özgür kentinin ve devrimlerinin yeşerdiği şehrinin 94 Yılını kutluyoruz.

Ankara, 13 Ekim 1923 tarihinde resmen başkent olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu'nun eski başkenti İstanbul bırakılmış bu tarihten itibaren Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tüm dünyaya ilan edildi ve Anayasamıza da Türk devletinin başkenti Ankara olduğu yazılmıştır.

27 Aralık 1919'da Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ile kaderi değişen Anadolu'nun kıraç ve bozkır kasabası artık Türkiye Cumhuriyeti'ne ve devrimlerine yön verecektir.  Emperyalist işgalcilere karşı Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'un tavrı karşısında şaşkınlığa dönen Anadolu halkı, Mustafa Kemal Atatürk etrafında toplanarak işgalci ülkelere karşı direnişin kalesini ve Milli Mücadelenin karargahının üssü olacak Ankara kentini ilan etmişlerdir.  

Ankara, Anadolu platosunun ortasında tüm şehirlere eşit mesafede olması ve Milli Mücadelede gösterdiği direniş sonucunda başkent seçilmeyi hak edecektir. Anadolu başkenti Ankara artık Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olacaktır.  Cumhuriyetin ilanı ve Ankara’nın başkent olmasıyla birlikte kent artık Türkiye Cumhuriyeti ve devrimlerini temsil edecektir.

Ankara’nın başkent seçilmesi aynı zamanda anlamlı bir olaydır. Ankara ile İstanbul arasındaki tarihsel fark kaldırılacaktır. Anadolu’nun geri bırakılan yurttaşları Milli Mücadelede gösterdiği destek ile Türkiye Cumhuriyetine ve devrimlerine sahip çıkacak ve Tam Bağımsızlık için ülkeye yön verecek milli mücadelenin direnişini örgütleyen Mustafa Kemal Atatürk'e sahip çıkacaklardır. Anadolu halkı hem Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul'a hem de Saltanata son vermişlerdir. Ankara, 13 Ekim 1923'te hak ettiği değeri Başkent ilan etmekle kazanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ve kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yüzü İstanbul'dan Anadolu'nun kıraç şehri Ankara'ya dönmüştür. Türkiye Cumhuriyeti'nin beyni başkentte Anadolu yurttaşlarının ve Milli Mücadelenin ruhu Ankara'da atmaya başlamıştır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, Milli mücadelenin sembol şehri Ankara'nın Cumhuriyet tarihimize 94 yıldır Başkentlik yapmasını onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Cumhuriyetin devrimlerini yeşerten ve ülkemizin kalbinin merkezini ilan eden Türkiye Cumhuriyetinin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'yü saygı ve rahmetle anmaktayız.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU