KONFEDERASYONUMUZ EĞİTİM-İŞ’İN ATA’YA MEKTUP YARIŞMASI TÖRENİNE KATILDI

KONFEDERASYONUMUZ EĞİTİM-İŞ’İN ATA’YA MEKTUP YARIŞMASI TÖRENİNE KATILDI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak bağımsızlık mücadelesini başlatmasının 98. yıldönümü nedeniyle düzenlediği “Gençlerden Atatürk’e Mektup Yarışması”nın ödül törenine katıldı.

Türkiye Barolar Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine,  Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Mali Sekreteri Ali Taştan, Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve MYK üyeleri,  Eğitim-İş eski Genel Başkanı Veli Demir’in yanı sıra Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Hakan Kıran, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı, Gazeteci-Yazar Işık Kansu,  siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Genel Başkanımız Hasan Kütük kısa bir konuşma yaptı.  Kütük,  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada  mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti.

Kütük, “Atatürk’e ve Cumhuriyete her koşulda sahip çıkan gençlerimiz ve öğretmenlerimiz olacaktır. Ülkemizin gelecek nesilleri Büyük Devrimci ve Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve amaçları doğrultusunda ilerleyecektir” dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, mektup yarışmasına tüm illerden gençlerin olağanüstü bir katılım gerçekleştirmesinden memnun olduğunu vurguladı. Balık, “Yurdun dört bir yanından yarışma için mektup yazan gençlerimiz, ülkenin bu karanlık günlerinde bile tıpkı Atatürk’ün söylediği gibi gençliğin nasıl da umut olduğunu gösterdi.Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan genç nesil, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Ancak Türk gençliği tehlikenin farkındadır. Kararlı bir şekilde Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkarak, çağdaş Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Türk Ulusu’nun gönlünden, yüreğinden ve beyninden Mustafa Kemal’i silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Gençlerimiz ve Cumhuriyetin öğretmenleri her zaman Ata’sına sahip çıkacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Yarışmada, birincilik ödülünü Derya İleri’ye ödülünü Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, ikincilik ödülünü Mine Alçınkaya’ya Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, üçüncülük ödülünü Halime Mercan’a DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, dördüncülük ödülünü Şeyma Demir’e TÖS Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP Eski Senatörü Ekrem Kabay verdi.

Yarışmanın seçici komisyonunda yer alan CHP eski İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fatma Nur Serter, gazeteci yazar Işık Kansu’ya plaketleri sunuldu.

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı’nın plaketini Genel Başkanımız Hasan Kütük verdi.