KONFEDERASYONUMUZ ORMANCILIK ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

KONFEDERASYONUMUZ ORMANCILIK ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Tarım Orman-İş'in, "Türkiye'de Ormancılık Politikalarının Toplumsal Yansımları, Orman Köylüleri Üzerindeki Etkileri Çalıştayı'na katıldı.

Tarım Orman-İş'in Bodrum'da düzenlendiği "Türkiye'de Ormancılık Politikalarının Toplumsal Yansımları, Orman Köylüleri Üzerindeki Etkileri Çalıştayı'na Genel Başkanımız Hasan Kütük, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Ayrıca Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir ile birlikte çalıştaya yaklaşık 80 bilimadamı, orman işçisi, mühendis, teknisyen ve bürokratlar da katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş yaptı.

"YENİ ANAYASA: YASAMA, YÜRÜTME VE YARGIYI TEK ELDE TOPLUYOR"

Çalıştay da ülkenin gündemine ve ormancılık sorunlarına ilişkin bir konuşma yapan Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Başkanlık Sistemini getiren "Yeni Anayasa" çalışmalarına tepki gösterdi. Kütük, "Siyasal iktidar; yasama yürütme ve yargıyı tek elde toplayan yeni bir Anayasa çalışmasını parlemetoda yürütmektedir. İktidar, bugüne kadar fiilen işleyen bu sürecin Anayasal statüye kavuşması için hareket etmektedir" dedi.

Kütük, Siyasal iktidarın, toplumsal yaşamı ve kurumları şekillendirdiğini belirterek, "İktidar, kendisine uygun bir yapıyı kamusal alanda ve toplumsal alanda oluşturmuştur. Buradan şu ortaya çıkıyor, siyasal iktidar toplumsal yaşamı büroksiden, basına,derneklerden demokratik kitle örgütlerine kadar yaşamın her alanına müdahale etmiştir" şeklinde konuştu.

"REFERANDUMDA BİRLİKTE SINAV VERECEĞİZ"

Demokratik Kitle Örgütlerine ve kurumlara seslenen Kütük, "Demokratik Kitle Örgütlerinin önemli bir sınav vereceği Anayasa referandumu ile çok yakında karşılaşacağız. Bu sınavda başarılı olmak için adımızı, taşıdığımız sorumlulukları, önceliklerimizi bu ülkenin kurtuluşunu ve kuruluşunu gerçekleştirmiş çağdaş Türkiye Cumhuriyetini bize emanet etmiş Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının devrimleri ve ilkeleri için bir kenar bırakmak olacaktır."

Kütük, Ülkeyi yakında ilgilendiren siyasi, ekonomik,sosyal konuların ortak kaygıları olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"Demokratik Kitle Örgütleri olarak bu ülkenin geleceği ve sorunlarına birlikte çözüm üretmeliyiz."

Görüntüyü İzlemek İçin Tıklayın