Rennan Pekünlü Yalnız Değildir…

Rennan Pekünlü Yalnız Değildir…

Türbanlı öğrencilere yasaları hatırlattığı için “eğitim öğretimi engellediği” gerekçesiyle AKP’nin hukuk bürosuna dönüşmüş “yargı” tarafından 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan ve geçtiğimiz aylarda Foça Cezaevi’ne konulan Prof. Dr. Rennan Pekünlü’ye 4 türbanlı öğrencinin iddia ve şikayeti üzerine bir dava daha açıldı.

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, 4 türbanlı öğrencinin daha şikayeti üzerine bu kez de 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün Foça Cezaevi’nde bulunduğu için katılmadığı duruşma öncesinde Ortaçağcılığa karşı durmak ve Rennan Hoca’ya sahip çıkmak için, İzmir Adliyesinde görülen duruşma esnasında yapılan basın açıklamasına, Konfederasyonumuz Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal ile bağlı sendikalarımızın üye ve yöneticileri de katıldılar.

İzmir Adliyesi önünde gerçekleşen basın açıklamasında, akademisyenler adına yapılan coşkulu konuşmada “Rennan Hoca’ya Özgürlük” talebi vurgulandı.

Rennan Pekünlü, Anayasa Mahkemesi’nin kararları doğrultusunda yasaları uyguladığı için yargılanmaktadır. Rennan hoca nezdinde tüm topluma, “Türbana ve bizim Ortaçağcı gericiliğimize sakın ses çıkarmayın, yoksa sizi de Rennan hoca gibi içeri tıkarız” mesajı vermek istemişlerdir.

Rennan hoca şahsında laiklik, bilimsel eğitim yargılanmaktadır. Bu siyasi bir davadır. Türbanlı bir öğrencinin eğitiminin engellendiği iddiası gerçekten uzaktır. Bu söylemlerle laiklik ilkesi zedelenmeye çalışılmaktadır.

Rennan Hoca, serbest kalana kadar mücadelemiz devam edecektir.

Mücadele sonunda laiklik ve Cumhuriyet kazanacaktır.

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU