ÜÇ FİDANIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE MÜCADELESİ YAŞIYOR

ÜÇ FİDANIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE MÜCADELESİ YAŞIYOR

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı,  6 Mayıs 1972'de idam edilişlerinin 46. yıldönümünde bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan, emperyalizme karşı mücadelenin sembolü olmuşlardır. Üç devrimci son nefeslerinde dahi “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi”, "Tam Bağımsız Türkiye" demiştir.

Dünyada ve ülkemizde 1960’larda sol rüzgarı esmekte Denizler de ülkenin bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele yürütmekteydiler. 

ABD ve NATO, Türkiye’ye Marshall ve Truman yardımları gerçekleştirerek yanlarına çekmekte askeri üsler kurarak ülkenin emperyalizme bağlanmasına neden olmaktaydılar. Emperyalist güçler ve yerli işbirlikçiler aracılığıyla da, ülkemiz toprakları yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilmekteydi. 

Dünyada emperyalizme karşı ilk ulusal kurtuluş mücadelesi yürüten ve ezilen uluslara örnek olmuş bir ülkenin gençleri olan Denizler,  bu durumu kabul etmediler.  Üç fidan, Amerikan emperyalizmine karşı çıkmışlar ve Tam Bağımsız Türkiye mücadelesini yürütmüşlerdir.

Denizler ve arkadaşları, emperyalist ABD’ye ve NATO’ya karşı halkı örgütlemekte ve mücadeleye çağırmaktaydılar. Denizlerin eylem kararlılığı ve ülkesine sahip çıkma istekleri karanlık güçleri rahatsız etmekteydi.

12 Mart 1971'deki askeri darbe ile öğrenci hareketleri bastırılacak ve sıkıyönetim ilan edilecektir. Deniz Gezmiş Gemerek’te, Yusuf Aslan Şarkışla’da, Hüseyin İnan Kayseri’de yakalanacaktır. 

Üç fidan, emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerini o kadar korkutmuştur ki, 6 Mayıs 1972'de idam kararı verildi.  Üç fidanın aramızdan ayrılmalarının üzerinde yıllar geçse de acıları halen tazeliğini korumaktadır. Ancak Denizlerin idamının ne anlama geldiğini bugün Türkiye daha iyi anlamaktadır.

Bugünde ülkemizi yerli ve yabancı sermayeye satanlar ile Denizlerin yaşamlarını yok eden anlayışın ülke politikalarına yön verdiğinin farkındayız.  Çünkü uluslararası tekellerin, NATO üslerinin, ABD politikalarının, yabancı askerlerin ülkemizde bulunduğunu bilmekteyiz ve Tam Bağımsız Türkiye için emperyalistlerin ülkemizi terk etmelerini söylüyoruz.

Ezilen ve sömürülen tüm Türkiye halkının kurtuluşu uğruna, gözlerini kırpmadan ölümü göze alan ve bedence aramızdan ayrılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı unutmadık, unutturmayacağız. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  “Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini ve mücadelelerini yaşatmaya devam edeceğiz ve onların sevdası bize ışık olacaktır.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU