Büro-İş
Üye Ol!
Eğitim-İş
Üye Ol!
Enerji-İş Sendikası
Üye Ol!
Genel Sağlık-İş
Üye Ol!
Kültür Sanat-İş
Üye Ol!
Tapu Çevre Yol-İş Sendikası
Tarım Orman-İş
Üye Ol!
Tüm Yerel Sen
Üye Ol!
Ulaşım-İş
Üye Ol!

İŞGÜVENCEMİZ VAZGEÇİLMEZİMİZDİR !

17 Mayıs 2017 12:12 | 1279 kez okundu

İŞGÜVENCEMİZ VAZGEÇİLMEZİMİZDİR !

AKP iktidarı uzun süredir 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda “köklü değişiklik”, “devrim niteliğinde değişiklik” ve “reform” adı altında kamu emekçilerinin başta iş güvencesi olmak üzere tüm kazanımlarını yok etmenin fırsatını kollamaktadır, 16 Nisan referandumundan sonra da bu fırsatı bulduğunu düşünmektedir ki kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldıran düzenleme için düğmeye basmıştır.

2002 yılından bu yana AKP iktidarı, çalışma yaşamını güvencesiz hale getirme çabası içerisine girmiştir ve birçok kere 657 sayılı yasaya ilişkin açıklamalar yapmıştır. En son açıklama hükümete yakınlığıyla bilinen bir gazetede yatırım ve istihdam teşvikleri kapsamından 657’de yapılacak “reformlar”dır. Bu pakette kamu görevlisi kavramının gideceği çalışan statüsü getirileceği, kamunun yeterli olmadığı yerde sözleşmeli personel alınacağı açıklaması yapılmaktadır. Söz konusu paketin doktor, avukat, öğretmen şoför, bilişim uzmanı, mühendis alımı gibi geniş bir kamu emekçisini kapsayacağı belirtilmektedir.

Hükümet, kamu emekçilerini ortadan kaldırmak amacıyla 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Anayasa değişikliği yapmak istemektedir. Bu Anayasa değişikliği ile Memur ve sözleşmeli kavramının tamamen kaldırılması hedeflenmektedir. Kamu emekçileri güvencesiz bırakılarak kölelik düzeninde yaşaması istenmektedir.

Siyasal iktidara daha önce defalarca açıkladığımız Devlet Memurluğu kavramının bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. Çünkü Memurluk güvencesi memurun şahsına değil, yürüttüğü kamu hizmeti adına devletin güvencesidir. Ayrıca kamu emekçilerinin; Anayasal ve yasal iş güvencesi sosyal devlet olmanın gereği olduğu gibi tüm yurttaşların kamu hizmetlerinden eşit olarak yararlanabilmelerinin de teminatıdır.

Siyasal iktidara üzülerek ifade etmek zorundayız ki! Ülkemizde 3, 5 milyon memur şu sıralar en çok hükümetin kamu emekçilerine yönelik açıklamalarından tedirgin olmaktadır. Hükümet, bilmelidir ki, kamu emekçileri yapılacak düzenlemelerin karşısında yer alacaktır. Bu haksızlığa geçit verilmeyeceği gibi Kamu emekçilerinin iş güvencesi kırmızı çizgimiz olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Hükümeti,  her fırsatta kölelik düzenini hayata geçirmekten ve değişiklik adı altında memurlara,  657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu değiştirme adı altında cilalayıp pazarlamaktan vazgeçmeye davet ediyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu; kamu emekçilerinin esnek, güvencesiz ve düşük ücretle çalışmalarının önünü açacak ve siyasal iktidarın memuru olmalarına neden olacak her türlü düzenlemenin karşısında olacaktır. Bu amaçla yapılacak olan bu düzenlemeye karşı demokratik ve meşru zeminde mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. 17.05.2017

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar (0)

Güvenlik * Ad Soyad

Sendikalarımızdan Haberler

 • 1
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
  LGS’YE GİRECEK OLAN ÇOCUKLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ
 • 2
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
  EĞİTİM-İŞ: ÜYEMİZE YAPILAN BASKIYI KABUL ETMİYORUZ
 • 3
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
  Bozuk Sağlık Sisteminin Yükü Sağlık Çalışanlarının Sırtındadır
 • 4
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KUTLADI
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI KU
 • 5
   BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATILDI
  BÜRO-İŞ: “BAŞKANLIK SİSTEMLERİNDEN EMEKÇİNİN HUKUKU” KONFERANSINA KATIL
 • 6
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBARET GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ
  ADINDA “ADALET” BULUNAN BAKANLIĞIN YARGIYI SADECE HAKİMLER VE SAVCILARDAN İBAR
 • 7
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
  8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ EŞİTLİĞİN VE ÖZGÜRLEŞMENİN ADIDIR!
 • 8
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI
  TÜM YEREL SEN ANKARA ŞUBESİ: 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLAD
 • 9
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
  ÖĞRETİM BİRLİĞİ YASASI LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİMİN TEMİNATIDIR
 • 10
   ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜNDE ŞEMSİ DENİZER’İ ANDI VE GMİS BAŞKANINA TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
  ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİMİZ BÜYÜK MADENCİ YÜRÜYÜŞÜNÜN 26. YILDÖNÜMÜN