“Memleket” şairi Nazım Hikmet’i ölümünün 50. yılında anıyoruz…

“Memleket” şairi Nazım Hikmet’i ölümünün 50. yılında anıyoruz…

Hem bir “Memleket” şairi hem de dünya şairi Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963 yılında 61 yaşında yaşamını kaybetmişti.

Oldukça genç bir yaşta gözlerini yaşama yuman şairimiz dünyanın enbüyük şairlerinden biridir.

Onun büyüklüğü, sosyalizme, emekçi yoksul halkına, o halkın yaşadığı yurduna (memleketine) duyduğu büyük saygını değildi yalnızca. Gerçekleri çekinmeden söylemesi, dünyanın en iyi, enileri şiirini yazması büyük bir şair olmasından kaynaklanıyordu.

Yazarlar, şairler, tüm sanatçılar, ülkesine ve halkına en duyarlı kesimi, toplumun en devrimci kesimi olmalıdır.

Türkiye’nin devrimci tarihi, aydınlanmacı ve hep ilerici karakterdedir. Bu anlamda emekçi halkla birlikte yazar ve şairlerinin de verdiği mücadelelerin tarihidir.

Oysa Türkiye kendi yetiştirdiği evlatlarını yeme konusunda tereddüt göstermeyen bir ülke. Nazım Hikmet’i düzmece belgelerle sudan nedenlerle 15 yıldan fazla hapislerinde çürüttü.

Ama Nazım Hikmet tarihsel materyalizmi kavramış bir insandı. Cumhuriyete, Kurtuluş Savaşına, halkına, kültürüne, diline, tarihine bunun suçunu yıkma kolaycılığına düşmedi. Yaşadığı tarihsel kesiti, gerçek suçluların kim olduğunu biliyordu.

Tam aksine, Nazım Hikmet “Memleket”i için yandı tutuştu, bu memleketin kurtuluşu için korkmadı, yılmadı.

Bu ülke için, “Dörtnala gelip uzak asyadan / Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim!” diyerek  Anadolu için yeryüzünde en mükemmel betimlemeyi yaptı.

“Kuvayi Milliye”, “Memleketimden İnsan Manzaraları”nda bu ülke yoksullarına kalbiyle yaklaştı.

Kültürel olarak da Anadolu insanının çeşitliliğini müthiş bir estetik bilinçle kaynaştırıp kardeşleştirmeyi başaran bir şair oldu. “Antep köylülüklerinde ırgat” Karayılan ile Adapazarlı “Kambur Kerim”i, “Arhaveli İsmail”i kan kardeşi yaptı.

Bu özlemle bir çınar bile aradı mezarı için; ama biz Ona bunu bileçok gördük.

Nazım Hikmet’e Türkiye’nin bir karanlığı yırttığı bu günlerde Türkiye’nin her zamankinden çok ihtiyacı var. Şiir kitapları herkesin elinde, dilinde olmalı.

Birleşik Kamu İş olarak Onu, ünlü SEN adlı şiiriyle bir kez daha saygıyla, özlemle anıyor, 2013 yılında tüm üyelerimize Nazım Hikmet şiirleri okumasını salık veriyoruz.

 

SEN

Sen esirliğim ve hürriyetimsin,

çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,

sen memleketimsin.

 

Sen ela gözlerindeyeşil hareler,

sen büyük, güzel ve muzaffer

ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin…

 

 

 

BİRLEŞİK KAMU İŞ