YEŞİL YOL” YEŞİLİ KORUMUYOR,  DOĞAYI TAHRİP EDİYOR

YEŞİL YOL” YEŞİLİ KORUMUYOR,  DOĞAYI TAHRİP EDİYOR

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylasında, Karadeniz Bölgesinde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan 2 bin 600 kilometre uzunluğunda ki “Yeşil Yol” projesinin, Doğu Karadeniz’in ekolojik dengesini bozacağını düşünen yöre halkının tepkisi her geçen gün daha da büyüyor ve tüm ülkeye yayılıyor.

Yukarı Kavrun Yaylası ve vadinin arka tarafındaki Samistal Yaylası’na jandarma eşliğinde iş makinelerinin sokularak yol çalışmalarının başlatılması üzerine, durumu haber alan bölge sakinleri, sabah erken saatlerde yaylaya doğru yola çıktı. Ancak, İl Özel İdaresinin arızalanan aracından dolayı yukarıya çıkamayan 300 kişilik yöre halkı çareyi iş makinesinin kapattığı yolun kenarına zincir oluşturarak 2,5 saat taş taşıyarak bent örmekte buldu.

Yöre halkı nöbet tutarak iş makinelerinin geçişine izin vermedi. Bu direnişçilerden biri olan Havva Bekar’ın, bastonuyla dozerin önüne oturarak, “Yoldaki bozuk değildi, bu makine de bozuk değildir. Dedelerimiz bize yardım etti, yolları kurduk, geçtik buraya. Bu makine buradan gidecek. Bu önümüzden geri gidecek. Her yaylanın yolu var yaylaların yolu birleşmeyecek.

Ne mahkemesi, ne mahkemesi? Mahkeme nedir, mahkeme biziz. Halktır halk. Devlet yok, halk var! Kimdir devlet ya! Devlet bizim sayemizde devlettir. Mahkeme bizim dedelerimiz Kavrun’dan Erzurum’a yayan gitmişler ve şehit olmuşlar.

Her yaylanın yolu var, yaylalarının yolu birleşmeyecek. O vali iki tane çapulcu diyor. Biz çapulcuysak sen nesin, gözün kör olsun vali gibi. Senin okuduğun kitapların… Sen vali he? İki tane çapulcu he? Sen sandalyede oturmuşsun, biz buraların hamurunda yoğrulmuşuz.

Vali, kaymakam kimdir, ben, ben, ben halkım! Halkım! Dinsiz imansızlar, yaylaları birleştirecekler! Amaçları ne? Her yaylanın yolu var mı? Torunlarımız yol yürüyecek, taşına toprağına kurban olacak. Kaçkar eteklerinde kesinlikle yaylalar birleşmeyecek.” diyerek, desteklediği direniş, tüm ülkede büyük bir yankı uyandırdı.

Samistal Yaylası’na ulaşan yöre sakinleri, komando birliklerinin nezaretinde yol açan iş makinesinin önüne geçerek çalışmaya izin vermemesi üzerine Jandarma ekipleri gelen tepkiler üzerine iş makinesi operatörlerini bölgeden uzaklaştırdı ve çalışmayı durdurdu.

İş makinesi önünde nöbet bekleyen köylülere bir süre sonra güvenlik güçleri sert müdahalede bulundu. İş makinelerinin önünde bekleyen kadınları jandarmalar uzaklaştırırken, bazılarını sürükleyerek götürdü.

“Yeşil Yol” projesinin Karadeniz Bölgesi'nin doğal yapısı üzerinde çok büyük tahribatlara neden olacağını biliyoruz. Bu yol çalışması tamamen ticari rant projesidir, bölgeyi imara açmanın ön çalışmasıdır ve nadir yetişen türlerin yaşam alanlarını tahrip edilmesi demektir. O yüzden bu proje gerçekte yeşili korumuyor, yeşili bitiriyor. Birleşik Kamu İş olarak, bu proje ile ekolojik dengenin bozulacağı, betonlaşmanın artacağı, yaylalarının tahrip edileceği ve ileride birtakım çevrelere rant sağlanacağını düşünüyor ve karşı çıkıyoruz. Ranta, talana, doğa katliamına karşı çıkan duyarlı Karadeniz Halkının yanındayız ve bu onurlu direnişlerini selamlıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU