1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir dünyada yaşamak umuduyla  tüm halkımızın ve dünya halklarının “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutluyoruz.

1 Eylül 1939 yılında Nazi Almanya’sının Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan 2. Dünya Savaşı, ardında milyonlarca ölü ve yaralı bıraktı.  Milyonlarca insan yaşamını yitirdi.  İnsanlık tarihinin görmüş olduğu en kanlı  savaşlar insanlığa acı ve gözyaşı bırakmıştır.  Bir daha aynı acıların yaşanmaması amacıyla dünya milletleri insanlık tarihinin  korkunç ve kirli savaşının başladığı gün olan 1 Eylül’ü “1 Eylül Dünya Barış Günü” olarak kabul etti. 

20. yüzyılın utanç tabloları yalnızca 1. ve 2. Dünya Savaşları’ndan oluşmamaktadır. Dünya üzerinde pandemi ve ekonomik krizle alevlenen savaş ve çatışmaların yarattığın insan hakları ihlalleri bir kaos durumu oluşmuştur. Totaliter, baskıcı sistemler halkları ölüme sürüklemektedir. Dünyada, terör ve iç savaşlar artmaktadır.  Dünyanın dört bir yanında çıkar savaşları, mezhep savaşları, nefret tohumları devam etmektedir.

İnsanlık büyük bir travma yaşamakta ve meydana gelen olaylar hem insanlığı hem de bir bütün olarak doğayı ve yaşamı yok etmektedir.  Yakıp yıkılan kentlere, kadın, kız, erkek, çocuk demeden öldürülen milyonlarca insan görüntüsüne şahit oluyoruz.  Ne yazık ki insanlığın utancı görüntüler belleklerden hiç silinmedi silinemeyecek gibi görümektedir.

21. yüzyılda milyonlar mülteci, göç yollarında hayatını kaybediyor,  savaştan kaçıyor ve barış içinde yaşamayı umuyorlar.

Dünya barışı; Ulusların, eşitlik, kardeşlik, özgürlük içinde mutlu yaşadıkları düzenin özlemidir. Ancak küresel emperyalizm ekonomik ve siyasi çıkarları uğruna savaş politikalarını sürdürmektedir. Başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın bir çok yerinde  acımasız savaşlar devam etmekte, milyonlarca insan ölmektedir. 

Dünya tarihine yazılan ve milletlerin hafızalarından yer edinen bu kirli savaş politikalarını hayata geçiren emperyalist devletler insanlığa kan, göz yaşı ve mülteci sorununda başka bir şey  bırakmamıştır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Ortadoğu ve Dünyanın değişik bölgelerinde yaşanmakta olan savaşları, şiddeti ve terör eylemlerini lanetliyoruz. Barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir dünyada yaşamak umuduyla  tüm yurttaşlarımızın ve dünya halklarının “1 Eylül Dünya Barış Günü”nü kutluyoruz. 


BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU