19 Mayıs 1919′un Şartlarını Yaşıyoruz…

19 Mayıs 1919′un Şartlarını Yaşıyoruz…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı buruk bir biçimde kutluyoruz.

Çünkü Soma’da 13 Mayıs günü meydana gelen maden kazasında kaybettiğimiz işçilermizin hemen hemen tümü gençtir!

19 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal Atatürk Bandırma vapuru ile Samsun’a çıkmıştı. Bu tarih emperyalist devletlerin açık işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir.

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk “19 Mayıs”, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

Daha sonra düzenlenen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinin kararıyla “Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin millî bayramıdır.

 

AKP ve ULUSAL BAYRAMLAR

AKP iktidarı döneminde ulusal bayramları kutlayamaz duruma geldik. Bayramları iptal etmek, boy göstermemek, halkın gözünden düşürmek için bin bir türlü bahane üretmektedirler.

19 Mayıs 2014 Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını da, Soma’da siyasal iktidarın vurdumduymazlığıyla katledilen işçilerimize 3 günlük yas ilan edilmesi nedeniyle iptal etmişlerdir.

Oysa ülkemiz, tam da 19 Mayıs 1919’ın olumsuz şartlarını taşımaktadır. İktidarda yönetemeyen bir elit, ülkede ise bu kez emperyalist gizli işgal koşulları vardır.

Birleşik Kamu İş olarak anımsatmak isteriz ki, bu ülke hiçbir zaman Tam Bağımsız Türkiye şiarından vazgeçmeyecektir.

Tüm gençlerimizin ve ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU İŞ