23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI İLK MECLİS’İN ÖNÜNDE KUTLADIK

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI’NI İLK MECLİS’İN ÖNÜNDE KUTLADIK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, bağlı sendikaları ve Laikliğe Çağrı Birlikteliği ile birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin açılışının 96. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Ulus’ta Birinci Meclis önünde toplandık.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, MYK üyelerimiz Mücahit Dede, Semra Pektopal, Barış Düdü ile sendikalarımızın genel başkanları, MYK üyeleri ve şube başkanları ve yöneticilerinin içinde bulunduğu Laikliğe Çağrı Birlikteliği,  Ulus’ta Birinci Meclis önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın da destek verdi. 

“23 NİSAN’I YASAKLAYANLARA İNAT BİRİNCİ MECLİS ÖNÜNDEYİZ”

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan’ın konuşmasının ardından Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Laikliğe Çağrı Birlikteliği adına bir konuşma yaptı.   Kütük,  “96 yıl önce ilan edilen Cumhuriyet’in Meclis’i bu ülkenin masa başında parçalanmak isteyenleri ve bu amaçla hazırlanan haritaları tarihin çöp sepetine atmıştır.  Bunun için bugün bu ülkeyi yönetenlerin her ne kadar içlerine sinmese de, kabullenmeseler de bu meclis ve kahramanları bu ulusun gönlüne, beynine kazılmıştır” dedi.

Kütük, 23 Nisan’ı yasaklayanlara ve kutlamak istemeyenlere inat burada olduklarını vurgulayarak, “Bu meclise ve bu meclisin büyük önderine saygımızı ve bağlılığımızı göstermek ve onun yolunda ilerleme ve amaçları için buradayız. 23 Nisan Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Meclis önünde Cumhuriyet’in değerlerini ortadan kaldırmak isteyenler seslenen Kütük, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Cumhuriyetin kuruluşundan bugünü en zor ve tehlikeli dönemi yaşamakta olduğumuzun farkındayız.  Koşullar ne olursa olsun. Hiçbirimizi bu tehlikeye, bu saldırılara tek başımıza karşı koyamayız. Onun için adımız; dernek, oda, sendika olsa da soyadımız; çağdaş, laik, demokratik, tam bağımızdır.  Büyük devrimcinin gösterdiği ışıklı yolda yürümek isteyen bütün kurumlar ve örgütlerle bugün daha fazla yan yana gelmek zorundayız”

Konuşmaların ardından, söz çocuklara bırakıldı. Öykü Kaçan, Taylan Özgür çocukların dileklerini şiirleriyle anlattı, Asya Atmaca ise 23 Nisan’ı anlatan ve kendi hazırladığı konuşmasını yaptı. 

Yapılan kutlamadan sonra, etkinliğe katılan kurumların başkanları ve yöneticileri, 1. Meclis'i gezdi.