29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NDA ANITKABİR’E YÜRÜDÜK

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NDA ANITKABİR’E YÜRÜDÜK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş,  Cumhuriyetin kuruluşunun 93.yılında 1.Meclis’in önünden Anıtkabir’e binlerce kişi ile yürüdü.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tüm yasaklamalara ve engellemelere rağmen 1. Meclis önünde toplanan halk tarafından kutlandı.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için  Ankara Garı ve Tandoğan güzergahından Anıtkabir’e akın eden kitle “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganı ile yürüdü.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Mali Sekreteri Ali Taştan, Eğitim-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız ve sendikaların MYK üyeleri ve sendikaların şube yöneticileri ile çok sayıda üye katıldı.

Cumhuriyet’in 93’ünca yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir’e gitmek isteyen binlerce Atatürk sevdalısı şehir içi ulaşımın engellenmesi ve Anıtkabir’e çıkan yolların kamyonlarla kapatılmasına rağmen yürüdü.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle 1.Meclis önünde halka seslendi. Kılıçdaroğlu’nun konuşması özetle şu şekilde:

“Yolumuz tam demokrasiyi sağlamaktır. Cumhuriyet özgürlük demektir. Padişahın kulu değil, reisin kulu değil, sadece ve sadece cumhuriyetin özgür bireyi olmaktır. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olmayı hak etmiştir. Cumhuriyet fırsat eşitliği demektir. Cumhuriyet laiklik demektir. Din ve vicdan özgürlüğü demektir. Demokrasi için hukukun üstünlüğü sağlanmalıdır. Güçler ayrılığı ilkesi hayata geçirilmelidir. Medya özgürlüğünü sağlamalıyız­.”