3600 EK GÖSTERGE TÜM KAMU EMEKÇİLERİNE VERİLMELİDİR !

3600 EK GÖSTERGE TÜM KAMU EMEKÇİLERİNE VERİLMELİDİR !

Bugün, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna getirilen torba yasada, öğretmenlerimize 3600 ek gösterge verilmesi görüşülecektir.  Kamu emekçileri 3600 ek göstergenin tüm kamu çalışanlara verilmesini beklemekte siyasi partilerin seçimlerden önce verdikleri sözleri tutmalarını istemektedir.

Büro, Bankacılık ve Sigortacılık, Eğitim, Öğretim ve Bilim, Sağlık ve Sosyal, Yerel Yönetim, Basın Yayın ve İletişim, Kültür ve Sanat, Bayındır İnşaat ve Köy, Ulaştırma, Tarım Ormancılık, Enerji Sanayi ve Madencilik ve Diyanet ve Vakıf hizmetleri kollarındaki çalışanların beklentilerinden biri 3600 ek göstergesinin hayata geçirilmesidir.

Ülkemizde ekonomik ve sosyal yaşam şartları her geçen gün kötüye gitmektedir. Kamu emekçileri, emekli olduktan sonra aldıkları emekli maaşıyla geçinememektedir. Ekonomik kriz çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde ilerlerken emekli olan bir kamu çalışanı ay sonunu zor getirmektedir.

Kamu emekçilerinin, ek gösterge sorunu birçok kamu görevlisini, meslek gurubunu ilgilendirmektedir. Bu düzenlemenin polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri için değil tüm kamu emekçilerini kapsaması gerekmektedir.

Ve diyoruz ki;

Ülkemizde 3, 5 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisi hem şuanda hem de emekli olduktan sonra geçim sıkıntısı yaşamaktadır. 

Kamu emekçileri, emeklilik ek göstergelerinin yükseltilmesiyle adaletsizliğin kısmen ortadan kalkacağını düşünmektedir.

Siyasi partilerin secim öncesindeki kamu emekçilerine verdikleri sözler seçimler sonrasında unutulmamasını ve görmezden gelinmemesini istiyor. 

Memurların aylık ücretlerini, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini düzenleyecek olan 3600 ek göstergenin tüm siyasi partiler tarafından desteklenmesini beklemektedir.

Bu düzenlemeden hâlihazırda emekli olmuş kamu emekçilerinin de yararlanmasını bekliyoruz.

Bu amaçla yapılacak olan bu düzenlemeye karşı demokratik ve meşru zeminde mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak bütün iş koşullarında çalışan kamu emekçilerinin beklentilerinin özlük haklarının düzenlemeler ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesi olduğunu belirtiyor, 3600 ek göstergenin tüm kamu çalışanların faydalanmasını sağlayacak yasal düzenleme yapılmasını bekliyoruz.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU