4 ARALIK PAZAR GÜNÜ SAAT 12.00'DE ATATÜRK'E YÜRÜYECEĞİZ

4 ARALIK PAZAR GÜNÜ SAAT 12.00'DE ATATÜRK'E YÜRÜYECEĞİZ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte "Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem İçin”, "Başkanlığına Hayır" mitingine Ankara Valliği yasak koydu. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar, ADD, ÇYDD ile birlikte 4 Aralık Pazar Günü Saat 12.00'de Anıtkabir Tandoğan kapısı önünde buluşup Atatürk'e yürüyeceğiz. "Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem İçin Halk Buluşması" mitingi ile ilgili Türk Hukuk Kurumu Konferans Salonu'nda yapılan basın açıklamasına Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, ADD Genel Sekreteri Öner Tanık, ÇYDD Genel Başkanı Aysel Çelikel katılarak "Başkanlık Sistemi"ne neden karşı olduklarını açıkladılar.

"MİTİNGİN YASAKLANMASININ GEREKÇESİ OLAMAZ"

Bileşenler adına ortak basın açıklamasını gerçekleştiren ADD Genel Sekreteri Öner Tanık, "Cumhuriyetimiz ve Parlamenter Sistem İçin Halk Buluşması Mitingi günler öncesinde duyurulmuştu ve gerekli izin başvuruları yapılmıştı. Başkanlığa neden hayır diyoruz mitingine, Ankara Valiliği tarafından, kabul edilebilir gerekçe gösterilmeksizin izin verilmemektedir. Mitingin yasaklanmasının gerekçesi olamaz" dedi.

Açıklamanın devamı şu şekilde:

"ÜLKEDE TEK ADAM YÖNETİMİ VE TEK SES İSTENMEKTEDİR"

"Başkanlık Sistemi için canlı yayınlarda ve yazılı basında propaganda yapılmaktadır. Başkanlık Sistemine halkın vereceği tepkiden korkulduğu için yasak konuldu. Siyasi iktidar, daha doğrusu Cumhurbaşkanı, "Başkanlık" hırsıyla, ülkeye deli gömleği giydirmek istiyor. Anayasa ve bu yolla getirilmek istenen başkanlık sistemi halka kurulan bir tuzaktır. Çünkü hedef rejim değişikliğidir. Cumhuriyetin, başta meclis sistemi olmak üzere, tüm kurucu ilkelerini, çağdaş, laik-demokratik, ulusal-üniter yapısını ortadan kaldırıp, yerine hilafet özlemli bir tek adam yönetimi getirmektir.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ GAZİ MECLİSİ'Nİ GÖSTERMELİK HALE GETİRECEKTİR"

Türkiye Cumhuriyeti parlamenter, çağdaş, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Oysa getirilmek istenen başkanlık sistemi ile yasama, yürütme ve yargı gücünün tek kişi elinde toplanması amaçlanıyor. Bu sistemde hem Meclis hem de milletvekilleri göstermelik, işlevsiz kalacaklar, 96 yıllık Meclis Sistemi hukuken var gözükse de, fiilen son bulacaktır.Oysa bu Meclis "Gazi Meclistir"; kurtuluş savaşının yöneten, Mustafa Kemal'le Büyük zaferi kazanan, "egemenliğin kaynağını ilahi olmaktan çıkarıp kayıtsız şartsız millete devreden" saltanatı, hilafeti kaldıran, Sevr'i yırtıp Lozan'ı imzalayan, Cumhuriyeti ilan eden Meclis'tir" şeklinde konuştu.

"4 ARALIK PAZAR GÜNÜ SAAT 12.00'DE ATATÜRK'E YÜRÜYECEĞİZ"

Başkanlık sistemi 93 yıllık laik-demokratik Cumhuriyetin kurucu ilkeleriyle birlikte son bulması demektir. İnsan haklarına dayalı demokratik, laik, Cumhuriyetimiz tehlikededir. Tek adam, tek ses yönetim şekli, Cumhuriyete seçenek olamaz.Başkanlık sistemi Türkiye'yi bölünmeye götürür.Tüm bu nedenlerle başkanlık sistemi adı altında önümüze konan tuzağa karşı halkımızı uyarmayı görev biliyoruz. 4 Aralık Pazar Günü Saat 12.00'de Anıtkabir Tandoğan kapası önünde buluşup Atatürk'e yürüyeceğiz. Halkımızı da bizimle birlikte olmaya çağırıyoruz. " 

Basın Açıklamasını İzlemek İçin Tıklayın