AKP İKTİDARI GÖSTERİŞLİ YAŞAMI KENDİNE TASARRUFU VE AÇLIĞI EMEKÇİLERE YAPMAKTADIR

AKP İKTİDARI GÖSTERİŞLİ YAŞAMI KENDİNE TASARRUFU VE AÇLIĞI EMEKÇİLERE YAPMAKTADIR

 

Cumhurbaşkanlığının, kamuda tasarruf tedbirleri genelgesi yayımlaması ülkedeki ekonomik krizi anlatmakta emekçilerin  yoksulluğunu ve açlığını göstermektedir.

AKP politikalarının çürüme ve israfa neden olduğunu Cumhurbaşkanlığı genelgesi ortaya dökmüştür. Ülkede milyonlarca dolarlık yolsuzlukların, birden fazla maaşlı bürokratların bilindiği dönemde “tasarruf” tedbirleri açıklanması inandırıcı değildir.

Genelgeye genel hatlarıyla bakıldığında kamuda gereksiz harcamaların önünü kesecek ancak “Kanal İstanbul Projesi” ve garantili ödemeler düşünüldüğünde gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Ülkenin tüm kaynaklarını israf edenlerin, şimdi tasarruftan bahsetmesi 19 yıllık AKP iktidarının özetini vermektedir.  

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en yüksek temsil makamı, nezdindeki faaliyetlerin ‘itibardan tasarruf olmaz’ anlayışı sürmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi yayınladığı tasarruf genelgesine kendisi uymamakta Cumhurbaşkanlığını ve TBMM Başkanlığını muaf tutulmaktadır.  Bu durum AKP iktidarının çürümüşlüğünün resmidir.

AKP iktidarı işine geldiği gibi hareket etmeye devam edeceğini  tasarruf kelimesini yanlış anlayıp yanlış uygulamasıyla göstermektedir.

Cumhurbaşkanı, ülkemizin temel sorununun işsizlik, istihdam, yoksulluk ve hayat pahalılığı olduğunu anlamalıdır. Tasarruftan bahsedildiği günün akşamında elektriğe ve doğalgaza zam yapmak emekçilerin buzdolabından, mutfağından, banka borçlarından  haberlerinin olmadığını göstermektedir.

Ekonomik krizden çıkış için yapılmak istenen  tasarrufun en başta ülkeyi yönetenlerini uymasını ve uygulamasını tavsiye ederiz.

Tasarruf tedbirleri ile elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zamlar düşünüldüğünde ülkeyi çalkantılı yıllar beklemektedir.

AKP iktidarının pervasız tasarruf saldırılarına karşı emekçiler de örgütlenmek, direnmek ve mücadele etmek zorundadır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarı emekçilerin dertlerinin arttığını, geçim sıkıntısı yaşadığı bilinmesini ve iktidarın ülkeyi yönetemediği belirtiyoruz, emekçilerin sırtından tasarruf yapılamayacağına dikkat çekiyoruz.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU