AKP İKTİDARI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ACİLEN KARAR VERMELİDİR !

AKP İKTİDARI VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ACİLEN KARAR VERMELİDİR !

 

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan dünya ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüsü yurttaşları kaygılandırmaktadır.

Bilindiği üzere virüs Çin'den yayılıp birçok ölüme sebebiyet verirken ciddi anlamda karantina tedbirlerine rağmen hastalık birçok ülkeye sıçramıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ülkemizde Koronavirüsün görüldüğü açıklaması endişeleri artırmıştır. Koronavirüsü konusunda AKP iktidarının nasıl bir önlem aldığını tam olarak bilinmiyoruz.

Koronavirüsünün Türkiye’de olmasının çok muhtemel olduğu ve vakanın görülmesinin an meselesi olduğu açıktı. Virüs nedeniyle özellikle kalabalık ortamlar ve toplu yaşamın olduğu alanlar tehdit aldında olacağı da bilinmekteydi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Koronavirüsüne yönelik önlem alındığı yönündeki açıklamaları kamuoyunun hafızalarında ancak gerekli önlemlerin alınmadığı ortaya çıkmıştır.

Okullarda yeteri kadar temizlik malzemesi bulunmadığı ve gerekli hizmetli desteği verilmediği gerçektir.

Milyonlarca öğrencinin ve öğretmenin eğitim-öğretim yaptığı okullar,  Koronvirüsü salgınına karşılık öncelikle ve özenle üzerinde durulması gereken alanlar olmasına karşılık Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık tedbir almamıştır. AKP iktidarının, eğitim-öğretim alanlarında ne yapacağı belirsizdir.

Koronavirüsünün bize gösterdiği şey, hastalıklarla sadece bireysel ve tıbbi yollarla mücadele edilemeyeceği ülke genelinde şeffaf, yaygın ve etkili önlemlerin alınmasıyla mümkündür.

AKP iktidarını, Koronavirüsü hastalığına karşı  sağlık otoritesinin dünyadaki deneyimlerinden de yararlanarak bütün önlemleri almasını ve özellikle kalabalık alanlar, toplu taşıma alanları, eğitim kurumları konusunda hassas olması daha da önemlisi hijyen ve korunma tedbirlerine yönelik sorumlu davranmasını bekliyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; virüsün yapısı, bulaşma yolları, alınacak önlemler, tedavisi, aşısı bilim insanları tarafından sağlanana kadar sağlık sistemimiz, yöneticiler, hastaneler olası bir salgın için gerekli hazırlığı acilen yapması gereklidir.

                                                                                     BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

                                                                            MERKEZ YÖNETİM KURULU