ANAYASA MAHKEMESİ “MEB İÇİNDE PARALEL ÇETE” İFADESİNE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEDİ

ANAYASA MAHKEMESİ “MEB İÇİNDE PARALEL ÇETE” İFADESİNE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEDİ


Anayasa Mahkemesi, 2014-2015 eğitim öğretim yılında uygulanan ve bin 193 öğrencinin birinci olduğu TEOG’a yönelik şaibe iddialarını dile getiren Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Mali Sekreteri Ali Taştan’ın ifadelerinden dolayı cezalandırılmasını  ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, Taştan’ın gazete röportajında kullandığı, “Yeni bir sınav çetesi” ifadesinin organize bir usulsüzlüğe dikkati çekme amacı taşıdığını belirtti.

Öğrencilerin ortaokuldan liseye geçişini düzenleyen TEOG sınavı, ilk kez 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulandı. İki basamaklı gerçekleştirilen TEOG’un 2013-2014 dönemi yerleştirme sonuçlarına göre, sınava giren 1 milyon 290 bin öğrenciden 10 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak birinci oldu. 2014-2015 yılında uygulanan ve 1 milyon 287 bin öğrencinin girdiği TEOG’da ise birinci sayısı bin 193’ yükseldi.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Mali Sekreteri Taştan, tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısının yaklaşık 4 bini geçmez iken sözkonusu sınavda, binlerce öğrencinin birinci olmasının sınavın tutarlılığını ve güvenirliğini şüpheli hale getirdiğine dikkat çekmişti.

Taştan da Temmuz 2015’te Karşı isimli gazeteye verdiği röportajda şaibe iddialarının altını çizerek yaşananların altında, “Yeni bir sınav çetesi yapılanmasının” yattığını ifade etmiş,  sınavları hazırlayan daire başkanlığının başında hiç öğretmenlik yapmamış ve yayınevi kökenli birinin getirildiğini, soruların kimlere hazırlatıldığı konusunda ciddi şüpheler olduğunu söylemişti.

Taştan’ın ifadelerinin ardından bir tekzip metni yayımlayan MEB, TEOG’a ilişkin ifadelerin, “Tümüyle yalan ve iftira” olduğu savundu. Taştan hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Ankara 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, Taştan’ın ifadeleri nedeniyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılması ile sonuçlanırken hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ

Taştan, karara ilişkin AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, Taştan’ın ifadeleri nedeniyle cezalandırılması ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Taştan’ın gazete röportajında kullandığı, “Yeni bir sınav çetesi” ifadesinin organize bir usulsüzlüğe dikkati çekme amacı taşıdığını belirten AYM, yeniden yargılama ve ifade özgürlüğü ihlalinin kaldırılması için kararı Ankara 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini istedi.

İFADE VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ LEHİNDE EMSAL BİR KARAR

Söz konusu yargılanmanın olduğu dönemde Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'in Avukatı olan Doğan Erkan da AYM’nin kararının ifade ve düşünce özgürlüğü lehinde emsal bir karar olduğuna dikkat çekti.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU