ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİNİN 101. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİNİN 101. YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara’ya gelişinin 101.yıl dönümünü kutluyoruz.

Başkent Ankara hem kurtuluşu hem de kuruluşu temsil eden bir Başkenttir. Bu özelliğiyle farklı bir Başkent sorumluluğu yüklenen Ankara, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kalbinde önemli bir yere sahiptir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalist devletlere karşı direnişin kalesini ve Milli Mücadelenin karargahının üssü olacak Anadolu’nun bozkır kasabasını seçmesi tesadüf değildir. Topraklarımızı parçalamak isteyen emperyalist devletlere karşı bozkır kasabası, Türkiye Cumhuriyeti’nin merkezinde, askerî ve coğrafî özellikleriyle başkent olabilecek konumda olması nedeniyle seçilmiştir. 

Bu gerekçeyle Atatürk’ün, Ankara’ya gelişi tüm yurtta büyük bir beklenti ve heyecan yaratmıştır.  Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ile kaderi değişen Anadolu'nun kıraç ve bozkır kasabası artık Türkiye Cumhuriyeti'ne ve devrimlerine yön verecektir.  

Türkiye Cumhuriyeti'nin beyni Ankara'da, Anadolu yurttaşlarının ve Milli Mücadelenin etrafında toplanan yurttaşlarının kalbi Ankara'da atmıştır.  Kurtuluş Savaşı’nın merkezini oluşturan Ankara, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti için yeniden bir varoluşu ve dirilişin sembolü olmuştur. 

Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan Atatürk’e tüm yurttaşlar gibi Ankaralılar da sahip çıkmıştır. 

Ankaralılar, kararlı bir şekilde Cumhuriyet’in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’n değerlerine sahip çıkarak, aydınlık Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. 

Bu duygu ve düşüncelerle 27 Aralık’ın 101. yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm kurtuluş kahramanlarınızı ve bu uğurda canını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU