AÇIKLANAN VERİLER VE GERÇEKLER VATANDAŞLARIN AÇLIĞINI ANLATMAKTADIR

AÇIKLANAN VERİLER VE GERÇEKLER VATANDAŞLARIN AÇLIĞINI ANLATMAKTADIR


TÜİK ve AKP; sayısal veriler üzerinden manipülasyon yapma ısrarını sürdürmektedir. Ülkemizde; işsizlik, açlık-yoksulluk, enflasyon rakamları, yardımlar, yurttaşların borcu ile bazı verileri kamuoyuna açıklıyoruz.

Resmi işsizlik oranları, enflasyon ile ekonomide yaşanan sıkıntılar büyüyerek devam etmektedir.

Yurttaşlar arasında eşitsizlikler ve adaletsizlik genişleyerek büyümektedir. Ülke nüfusunun önemli bölümü ağır borç ve vergi kıskacı altında yaşam mücadelesi vermektedir.

Ülke gerçekleri şu şekilde;

TÜİK, Kasım 2019’a göre 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişi işsiz dedi ancak geniş tanımlı işsizlik 11 milyon 195 bin kişiye ulaşmıştır.

TÜİK’in Ocak enflasyonunda yüzde 14,7'lik artış dediği dönemde Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Şubat enflasyonu 29,7 artış olduğu tespit edildi.

Birleşik Kamu-İş KAMU-Ar’ın Şubat ayı açlık yoksulluk araştırması göre de açlık sınırını 3 bin 313 liraya, gıda dışı gereksinimleri için yapılması gereken harcama ise 8 bin 153 liraya yükselirken yoksulluk sınırı da 11 bin 466 lira oldu.

TÜİK tarafından açıklanan yüzde 14,97 enflasyon oranı uluslararası kıyaslamasına göre de Türkiye;

ü  Avrupa ülkeleri arasında en yüksek enflasyona

ü  G-20 ülkeleri arasında en yüksek 2. enflasyona

ü  Dünya genelinde ise en yüksek enflasyona sahip 15. ülkesiyiz.

Vatandaşların bankaları borcu geçen yıl 2 milyon 107 bin kişilik artış yaşadı. 2020 yılı sonunda 34 milyon 4 bin kişiye kadar çıktı.

Sosyal yardımlar ödemeleri 52,7 milyar TL'ye çıksada yüzde 84’ü 44,2 milyar TL’lik kısım İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılandı. 6,4 milyarı (%12)’si hazineden yoksul hanelere verilen 1000’er TL’lik yardımlardan oluştu. Geri kalan 2,5 milyar TL ise “biz bize yeteriz” bağış kampanyasında toplanan yardımlardan oluştu.

Sonuç olarak iktidarın halka karşılıksız olarak sadece 6,4 Milyar TL yardımda bulundu.

IMF verilerine göre Türkiye milli gelirinin sadece yüzde 1,1’i kadar vatandaşına nakit desteğinde bulunurken onun gerisinde sadece bir ülke, yüzde 0,7 ile Meksika yer aldı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının yayımladığı veriler ve açıklamalar ülke ekonomisinin gerçekleriyle ilgisi yoktur. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU