CUMHURİYETİN BAŞKENTİ ANKARA’NIN 97.YILINI KUTLUYORUZ !

CUMHURİYETİN BAŞKENTİ ANKARA’NIN 97.YILINI KUTLUYORUZ !

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinin Ankara seçilmesinin ve cumhuriyetin özgür kentinin ve devrimlerinin yeşerdiği şehrinin 97. yılını kutluyoruz.

Başkent Ankara sıradan bir kent değildir.  Ankara, Cumhuriyet değerlerinin kentidir. Ankara, milletimizin bağımsızlığa ve özgürlüğe adım atışının kentidir. Ankara, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren çağdaş kentleşmenin ilk adımıdır.

13 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İsmet İnönü ve dört arkadaşının verdiği yasa önerisi kabul edilerek tek maddelik bir yasa ile Ankara, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başkenti olmuştur. Ve bu tarihten itibaren Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tüm dünyaya ilan edilmiştir. Anayasamıza da Türkiye Cumhuriyeti devletinin başkentinin Ankara olduğu yazılmıştır.

Emperyalist işgalcilere karşı Osmanlı İmparatorluğu’nun tavrı karşısında şaşkına dönen Anadolu halkı, Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında toplanarak işgalci ülkelere karşı direnişin kalesini ve Milli Mücadelenin karargahının üssü olarak Ankara’yı ilan etmişlerdir.

Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ile kaderi değişen Anadolu'nun kıraç bozkırı artık Türkiye Cumhuriyeti'ne ve devrimlerine yön verecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin devrimlerinin, Anadolu yurttaşlarının ve Milli Mücadelenin ruhu Ankara'da atmaya başlamıştır.

Milli Mücadelede gösterdiği direniş sonucunda başkent seçilmeyi hak eden Ankara artık Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olacaktır.  Cumhuriyetin ilanı ve Ankara’nın başkent olmasıyla birlikte kent artık Türkiye Cumhuriyeti ve devrimlerini temsil edecektir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Ankara'nın Cumhuriyet tarihimize 97 yıldır Başkentlik yapmasının onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Ülkemizin kalbinin merkezini ilan eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü ve İsmet İnönü'yü saygı ve rahmetle anıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU