DEVRİM ŞEHİTLERİNİ İZMİR’DE ANDIK

DEVRİM ŞEHİTLERİNİ İZMİR’DE ANDIK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla İzmir’in Menemen ilçesinde 88 yıl önce cumhuriyet karşıtı ayaklanmada şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey’i bir kez daha andık. 
Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP Menemen Belediyesi ve binlerce kişi ve üyemizle Menemen İZBAN İstasyonu önünde toplanarak Yıldıztepe’ye kadar yürüdük. Menemen Belediyesi öncülüğünde gerçekleşen “Demokrasi ve Laiklik Yürüyüş’ne Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Mehmet Yeşildağ,  Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Hakan Kıran, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, ADD Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum, CHP Milletvekilleri ve CHP il, ilçe örgütü katıldı.
 Mustafa Fehmi Kubilay'ı anmak için "İrticaya Geçit Yok" diyen üyelerimiz yürüyüşte Türk Bayrağı, Atatürk ve Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın resimlerini taşıdı. “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları atan binlerce vatandaş ile Yıldıztepe’ye yüründü.  
Kubilay Anıtı önünde saygı duruşunda bulunan üyelerimiz ve vatandaşlar, şehit mezarlarına karanfiller bıraktı.
“Her Üyemiz Bir Kubilay Olmalı”
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anmada konuşma gerçekleştiren Genel Başkanımız Mehmet Balık, “ Günümüzde de Atatürk devrimcileri çeşitli biçimlerde şehit edilmektedir. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice Atatürk devrimcisinin, Sivas olaylarında da pek çok düşün ve sanat insanının katledilmelerinin birbirinden bağımsız değildir.” Dedi. 
“Devrim Şehitleri ölümsüzdür”sloganı sonrasında Balık şunları söyledi; “Türk halkı, Kubilay Anıtı’nın başucuna ‘İnandılar, Dövüştürler, Öldüler. Bıraktıkları emanetlerin bekçisiyiz’ yazarak tüm dünyaya daha milyonlarca Kubilay bulunduğunu haykırmıştır. Biz de diyoruz ki; her üyemiz bir Kubilay olmalı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce girişimleri Türk ulusunun duyarlılığı, sağduyusu sayesinde hiçbir zaman amacına ulaşmayacaktır.”