DÖVİZ KURLARINDAKİ FIRTINA KAMU EMEKÇİLERİNİN CEBİNİ BOŞALTMAKTADIR

DÖVİZ KURLARINDAKİ FIRTINA KAMU EMEKÇİLERİNİN CEBİNİ BOŞALTMAKTADIR


AKP iktidarı ülke ekonomisini adım adım uçuruma doğru sürüklemektedir. Ülkemizde Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ve değer kazanması emekçilerin cebini yakmaktadır. 

 Ülkemizde bu kış enflasyon, dolar, işsizlik ve salgın emekçileri zor durumda bırakacaktır.

‘Dar gelirli’, ‘sabit gelirli’ diye tanımlanan emeği ile geçinen herkes zor durumdadır.  Yüksek enflasyon işçi, emekçi, emekliler için kabus haline gelmiştir. Gelirlerini enflasyon oranında artıramayan emekçiler her geçen gün yoksullaşmıştır.

Emekçiler için gıda, konut giderleri (kira, elektrik, doğal gaz, su vb.) gibi temel kalemlerdeki fiyat artışı belirleyici olmaktadır. Enflasyon sadece fiyat artışı değildir.  AKP iktidarının ve sermayenin emekçilere verdiği ücret ve maaşları dolaylı yoldan geri alma aracıdır.

TÜİK’e göre ağustos ayında yıllık enflasyon yüzde 19, 25 oldu.  Temmuz ayında işsizlik oranı % 12, işsiz sayısı 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bine yükseldi. 2021 yılı dolar kuru 8,88 TL, Euro 10,47 TL oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’a göre Eylül ayında gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,1 arttı. Temel gıda fiyatlarındaki yıllık artış ise yüzde 37,6 olarak gerçekleşti. Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde bir önceki aya göre 39 lira artarak 3 bin 628 liraya çıktı. Yoksulluk sınırı ise 12 bin 469 liraya kadar yükseldi. Son bir yılda açlık sınırında 679 liralık, yoksulluk sınırında ise 1.837 liralık artış yaşandı.

Emekçilerin ücret ve maaşları enflasyon karşısında erirken yüksek dolar kuru nedeniyle yükselen gıda, elektrik, doğalgaz vb fiyatları kontrolsüz şekilde yükselmektedir. Elektriğe zam üstüne zam yağıyor. Doğal gaz fiyatları dünyada ve Türkiye’de hızla artıyor. Başka bir ifade ile ücret ve maaş ile  geçinen sabit gelirlilerin gelirleri dolar cinsinden erimektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beş zincir marketin piyasayı alt üst etmesinde yakınması gerçekçi değildir. Ülkemizde üretimi, kamucu politikaları terk edenlerin ve özelleştirmeleri savunanların bugün zincir marketlerden yakınması inandırıcı değildir. Hiçbir mazeret hayat pahalılığını gerçeğini değiştirmemektedir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarının, siyasi ve ekonomik yanlış politikaları ekonomiyi uçuruma sürüklemiştir.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU