ENFLASYON RAKAMLARI KORKUNÇ ŞEKİLDE YÜKSELMEKTEDİR!

ENFLASYON RAKAMLARI KORKUNÇ ŞEKİLDE YÜKSELMEKTEDİR!


AKP iktidarı, tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır. Siyasi iktidar, artık enflasyonla mücadele edememektedir. Geçmiş dönemlerde yaşandığı gibi bu bugünde enflasyon kronikleşmiş ve enflasyon canavarı tekrar ortaya çıkmıştır.

AKP’nin iktidar olduğu 2002’den bu yana enflasyon rakamları sürekli yükselmeye devam etmektedir. Ülkemizde 2019’un ilk ayında dahi enflasyon rakamları yüzde 20’nin üzerinde artış göstermiştir. Yılın başındaki enflasyon rakamının yıl sonundaki enflasyon rakamının kara habercisi olduğunu belirtiyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı enflasyonunu açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamlarına göre yıllık enflasyon yüzde 20.35, aylık enflasyon yüzde 1.06 olarak gerçekleşti.  En fazla artış ise yüzde 30,97 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti.

Gıda fiyatlarında ocak ayında tam bir patlama yaşandı. Tüm emekçilerin gerçek enflasyonu gıda da yaşanan artış oranıdır.

TÜİK, resmi enflasyon rakamlarını hükümetin hedefine uydurmak için çaba göstermekten vazgeçmelidir. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak temel gıda maddelerini esas alarak yaptığımız gıda enflasyonu araştırmamıza göre ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 14.75 artış yaşanırken, gıda harcamalarındaki yıllık artış ise yüzde 55,3’e yükselmiştir.

Ar-ge birimimiz KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının ocak ayı sonuçları ile TÜİK’in yaptığı araştırmalar arasında uçurum bulunmaktadır.

Ülkemizdeki dar ve sabit gelirliler üzerindeki gıda enflasyonu baskısı ağır şekilde devam etmektedir. Vatandaşların gıda karşısındaki satın alma gücü  hızla azalmaktadır.

Yurttaşlarımız artık mutfağındaki temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir. Hayat pahalılığı yurttaşlarımızı açlık ve yoksullukla boğuşmasına neden olmaktadır.

AKP iktidarı, ülkedeki ekonominin kötüye gidişini ve enflasyonun yükselmesini durduramamaktadır. Ekonomideki kötü gidişatın bu şekilde devam etmesi halinde, emekçilerin yaşam koşulları daha da zorlaşacaktır. 

Tüm çalışanların maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte ve erime her geçen gün daha da artmaya devam etmektedir. Kamu emekçileri de her ay enflasyon mağduru olmakta ya da enflasyon altında inim inim inlemektedir. Kamu emekçilerine yapılan zam ise yılın ilk ayında eriyerek enflasyonun altında kalmıştır.

Ve diyoruz ki;

Enflasyon altında inim inim inleyen yurttaşların tek beklentisi insanca yaşam şartlarıdır.

AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları enflasyonu kronikleştirmiş, işsizliği ve ekonomik sorunları büyütmüştür.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; toplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi enflasyonun düşürülmesidir.