KAMU EMEKÇİLERİNİN %7,37’NINDAKİ EZİLMESİNE 0,04 AYIBI EKLENDİ

KAMU EMEKÇİLERİNİN %7,37’NINDAKİ EZİLMESİNE 0,04 AYIBI EKLENDİ


Ülkemizdeki yüksek enflasyon ve işsizlik rakamları başta olmak üzere, temel ekonomik göstergelere ilişkin tartışmalı resmi verilere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sıfır tam yüzde 4 (0,04) oranındaki utancı eklendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamu çalışanları ve emeklilerinin Ocak 2021 maaş zammı oranını yüzde 7,33 olarak açıkladı.  Bakanlığın, yüzde 7,33’ü nasıl hesapladığını kamuoyuna açıklamaya çağırıyoruz.

Toplu sözleşmeye göre 2020 yılının ikinci yarısı için enflasyon farkı artı yüzde 3 oranında zam yapılması gerekiyordu. TÜİK 2020’nin ikinci yarısı için enflasyonu yüzde 8,37 olarak açıkladı.  Temmuz 2020’de toplu sözleşme zammı yüzde 4 olduğu için verilmesi gereken enflasyon farkı 8,37- 4= 4,37 eder. Dolayısıyla 3+4,37=7,37 oranında zam yapılmalıydı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının yayımladığı genelgeyle maaş ve ücretlere yapılacak zam oranının yüzde 7,33 olarak esas alındı.  Bakanlığın zam oranını 7,33 olarak nasıl hesapladığını şeffaf olarak  açıklamaya çağırıyoruz. Sıfır tam yüzde 4 oranında bir kayıp vardır. Kaldı ki zam oranının bize göre yüzde 7,5 olması gerekiyor. Önce maaş ve ücretlere yüzde 4,37 oranında enflasyon farkı uygulanmalı, ortaya çıkan tutara ayrıca yüzde 3 toplu sözleşme zammı yapılmalıydı.

Yıllardır olduğu gibi 2021’de de vergi dilimi aralıkları açıklanan “yeniden değerleme oranı’nın altında artırıldı. Bu durum geliri her geçen yıl eriyen kamu emekçilerini bir üst vergi dilimine daha erken girmesine neden olmaktadır.  Her yıl daha fazla gelir vergisi ödemesine neden olmaktadır. Ücretli emekçiler dörtte biri daha cebine girmeden vergi vb kesintilerle geri alınmaktadır. Yurttaşların geniş bir kesimi sürekli artan vergiler ve peş peşe gelen zamlar altında ezilmektedir.

Yeni yıla bol zamlı başlangıç yaparken; elektriğe, doğal gaza, köprü ve otoyola yılın ilk gününde zam gelirken vergi ve harçlar artmıştır. Açıklanan yüzde 14,60’lık enflasyon verisi emekli, memur, işçi, çiftçi gibi sabit ve dar gelirle ülke emekçilerini yoksullaştırmıştır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; sözde toplu sözleşme zammı ile enflasyon karşısında korkunç bir ezilme yaşayan tüm kamu emekçilerine verilen oranları kabul etmediği gibi kamu emekçilerinin üç kuruş ile beş kuruşuna bile tenezzül edilmesinin açıklamasını bekliyoruz ve bu durumun vicdansızlığına dikkat çekiyoruz. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU