KATARLI GENÇLERE TANINAN AYRICALIK İPTAL EDİLMELİDİR !

KATARLI GENÇLERE TANINAN AYRICALIK İPTAL EDİLMELİDİR !


Ülkemiz olağanüstü değil artık tümden olağan dışı savrulmalar yaşamaya başlamıştır.

Ülkemizde eğitim-öğretim alanındaki kaotik durumu Türkiye ile Katar arasında "Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği" protokolü ortaya dökmüştür.  Milli Eğitim Bakanlığının eğitim,  YÖK’ün akademik hayat üzerindeki olumsuz kararlarına şimdi de Cumhurbaşkanlığının imzaladığı protokol eklenmiştir.

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre, Katarlı gençler Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabilecekler.

AKP iktidarı ülkemizin yerli ve milli kaynaklarını yabancılara pazarladığı gibi şimdi de üniversitelerin tıp fakültelerini pazarlamaktadır.

Sermayenin ve siyasi iktidarın ihtiyaçları ve bekası için imzalanan bu protokol eğitimin geldiği acı noktayı AKP iktidarının çıkmazını anlatmaktadır.

Eşitsizliklerin salgınla birlikte daha da derinleştiği eğitim alanında kamusal eğitim koşullarının ortadan kaldırmaya dönüktür.

AKP iktidarı her alandaki politikasızlığına üniversiteleride alet etmektedir. Katarlı gençler üniversite sınavına bile girmeden parayı basıp üniversiteye kayıt yaptıracaklar ve diploma sahibi olacaklar. 

Cumhurbaşkanlığı varlıklı ve zengin aileler çocuklarına istedikleri eğitimi yaptırmak ve istediği üniversiteye girme olanağı tanımaktadır.

Yükseköğretim, Milli Eğitim Bakanlığı ve tıp fakülteleri, üniversitelerin tıp fakülteleri niteliksizleşmeden bu protokolü karşısında yer almalıdır.

AKP iktidarının bu kararı eğitimdeki eşitsizliği daha da derinleştireceğini belirtiyoruz; Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak MEB’e, tıp fakültelerine, eğitim fakültelerine, tüm akademisyenlere, öğretmenlere ve ailelere çağrımız demokratik yollarla hep birlikte bu protokolün iptalini isteyelim.   

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU