KONFEDERASYONUMUZA BAĞLI BÜRO-İŞ SENDİKASI DOĞAL GAZ FATURALARINI PROTESTO ETTİ

KONFEDERASYONUMUZA BAĞLI BÜRO-İŞ SENDİKASI DOĞAL GAZ FATURALARINI PROTESTO ETTİ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikamızı Büro-İş, Ankara'da yüksek doğal gaz faturaları ve Başkent Gaz'ın Kızılay üzerinden vergi kaçırmasını tezek yakarak protesto etti.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri Ulus Atatürk Heykeli önünde bir araya geldi. Protesto eylemine Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Birleşik Kamu-İş Ankara Temsilcisi Kamil Özdemir, Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, bağlı sendikalarımızın Şube Başkanları ve üyeler katıldılar.

Ankara'da Ulus Meydanı'nda yapılan eylemde Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, "Sanki peteklerin üzerinde kuzu çevirme yapmış gibi yüksek doğal gaz faturaları dar gelirlinin tansiyonunu, kolesterolünü yükseltmekte, emekçileri kaz gibi yolmaktadır” dedi.

Hamzaçebi, “Malumunuz kış mevsimindeyiz. Çalışan dar gelirli emekçilerin en büyük sorunu yüksek doğal gaz fiyatları nedeniyle ısınamamaktır. Son bir yılda dünyada doğal gaz fiyatları yüzde 50 gerilerken Türkiye’de doğal gaz fiyatlarına yüzde 53,8 oranında artış yapılması kamu emekçileri başta olmak üzere bütün dar gelirlilerin cebini yanmaktadır. Eskiden kira öder gibi ev sahibi olunuyordu şimdi kira öder gibi doğalgaz faturası ödüyoruz. Sanki peteklerin üzerinde kuzu çevirme yapmış gibi yüksek doğal gaz faturaları dar gelirlinin tansiyonunu, kolesterolünü yükseltmekte, emekçileri kaz gibi yolmaktadır” şeklinde konuştu.

Ayrıca Başkent Doğalgaz’ın Türk Kızılay’ı üzerinden Ensar Vakfına 7 milyon 925 bin dolar bağışladığını belirten Hamzaçebi, bağışlanan bu paranın aynen Ensar Vakfı üzerinden ABD’de bulunan Türken Vakfına aktarıldığını söyledi. Başkent Doğalgaz aracılığıyla halktan tahsil edilen paraların paravan olarak kullanılan Türk Kızılay’ı üzerinden karanlığı tescilli kişi ve kurumlara aktarılmasını kabul etmediklerini dile getiren Hamzaçebi, Kızılay'ın vergi kaçırmaya alet edilerek kirletildiğini ifade etti. Hamzaçebi, “Kızılay kıyakçı ya da kaçakçı bir kurum haline getirilemez. İnsanlara kan bulup hayat veren Kızılay’ımız bu basiretsiz yönetimle kan kaybediyor” dedi.

Açıklamanın ardından tezek yakılarak Başkent Gaz protesto edildi.