KONFEDERASYONUMUZ CENGİZ SARIYER’İN SÜRGÜN EDİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

KONFEDERASYONUMUZ CENGİZ SARIYER’İN SÜRGÜN EDİLMESİNİ PROTESTO ETTİ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ile birlikte Eğitim-İş ve Eğitim-İş Ordu Şubesi, Eğitim-İş Ordu Temsilcisi Cengiz Sarıyer’in sürgün edilmesini protesto ettiler.

Ordu Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen eyleme Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık,  Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay,  Eğitim-İş Şube Başkanı Hikmet Pala, Şube Yönetim Kuru Yöneticileri ve üyeler katıldılar.  Konfederasyonumuz ve üyelerimiz, Cengiz Sarıyer’e yapılan haksızlığı “Cengiz Sarıyer Yalnız Değildir !” pankartı açıyarak protesto ettiler.

Üyelerimiz adına durumu açıklayan basın açıklamasını Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık yaptı. Balık,  “AKP iktidarı ve onların bürokratları ve okullardaki müdürleri döneminde kamu emekçileri hedef tahtasındadır.  Tüm ülkede muhaliflere yöneltilen faşizan baskılar, bugünün Türkiye’si ile aydınlık bir gelecek arasında en berrak köprü olan öğretmenlere yönelmiştir.” dedi.

Eğitim-İş sendikamızın üyesi  Cengiz Sarıyer’e yapılan haksızlığın  tüm örgütümüze yapıldığını belirten Balık,  “Başarılı bir öğretmen ve okul müdürü olan arkadaşımızı hedef alanlar, sosyal medya paylaşımları nedeniyle şikâyetçi olmuşlardır. Hiçbir hakaret içermeyen, kişisel düşüncesini açıklamaktan ibaret olan paylaşımlar nedeniyle yürütülen göstermelik soruşturma sonucunda sürgün  edilmiştir.  Hakkında sürgün kararı alınan arkadaşımız laik, çağdaş, bilimsel eğitim için verdiği mücadeleyle taktir toplamış ilerici  bir öğretmendir” ifadelerini kullandı.

Balık,  baskıya ve zulme boyun eğmeyen örgütümüz dün olduğu gibi bugünde yaşanan sürgün karşısında sessiz kalmayacağına dikkat çekerek sözlerini şöyle tamamladı:

 “Bizler her türlü keyfiliğin, adaletsizliğin ve hukuk tanımaz tavrın karşısında mücadele edeceğiz.  Ülkemizi ve eğitim sistemimizi kaosa sokanların verdiği cezalardan, sürgünlerden korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Okuluna, öğrencilerine, kentine ve sendikal yaşama büyük katkılar sağlayan Sarıyer'in derhal görevine iade edilmesini bekliyoruz.”