KONFEDERASYONUMUZ KÖY ENSTİTÜLERİNİN 81.YILINDA EĞİTİM-İŞ KOCAELİ 1 NOLU ŞUBENİN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİĞE KATILDI

KONFEDERASYONUMUZ KÖY ENSTİTÜLERİNİN 81.YILINDA EĞİTİM-İŞ KOCAELİ 1 NOLU ŞUBENİN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİĞE KATILDI


Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şubenin Köy Enstitülerinin kuruluşunun 81. yıldönümüne ilişkin “Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi ve Köy Enstitüleri Kitap Sergisi” etkinliği düzenledi.

Pandemi nedeniyle Cebir İş Hanı önünde düzenlenen “Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi ve Köy Enstitüleri Kitap Sergisi”ne Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim İş 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, şube üyeleri ve davetliler katıldılar.

Birleşik Kamu İş Konfederasyon Başkanı Mehmet Balık, “Burada bir Türkiye gerçeğinden bahsediyoruz. Yaklaşık 35 bin köy yokluk içerisindeydi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İlk Öğretim Sorumlusu İsmail Hakkı Tonguç köy enstitüsünü geliştirdiler. O gün bugündür aydınlanma mücadelemiz devam etti. Zaman içerisinde buradan komünist yetişiyor diyerek ülkenin aydınlık geleceğini hazırlayan çocuklarımıza darbe vurdular. Bugün AKP ve yöneticileri öğretmen liselerini de kapatarak hepsini Anadolu Lisesine ve Fen Lisesi gibi liselere çevirerek yok ettiler. Son dönemde yaşanan aşı krizi okulların bir yıldır kapalı olması iktidarın suçudur. Biz el birliğiyle Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Eğitim İş 1 No’lu Şube Başkanı Sabri Mutlu ise “Köy Enstitüleri aslında harf inkılabıyla beraber eğitim devriminin bir devamıdır. Köy enstitüleri ülkenin aydınlanma meşalesini 10 yıl gibi çok kısa bir sürede okuma yazmayı yüzde doksan oranına çıkartmıştır. Eğitim İş olarak bu yolda devam etme çabasındayız” şeklinde konuştu.