KONYA ADLİYESİ’NDE EĞİTİM-İŞ ÖNCEKİ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR’İN YARGILANMASINI PROTESTO ETTİK

 KONYA ADLİYESİ’NDE EĞİTİM-İŞ ÖNCEKİ GENEL BAŞKANI VELİ DEMİR’İN YARGILANMASINI PROTESTO ETTİK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar, Eğitim İş Sendikasının önceki Genel Başkanı Veli Demir’in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklama nedeniyle Konya Adliyesi’nde yargılandığı davaya destek vererek üzerine atılmak istenen suçu protesto etti.  Genel Başkanımız Mehmet Balık, Veli Demir hakkında dava açılmasına tepki göstererek "Bu tür baskılara asla boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık,  Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız,  bağlı sendikaların MYK üyeleri, Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda üye  Eğitim İş Sendikasının önceki Genel Başkanı Veli Demir’in 15 Temmuz Darbe girişimi nedeniyle üzerine atılmak istenen kumpas davasına katıldılar.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Balık,  15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaptığı açıklama nedeniyle Eğitim-İş önceki Başkanı Demir hakkında açılan davaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

Konuşma İçin Tıklayın

“Bugün burada Birleşik Kamu-İş, Eğitim-İş, bağlı sendikaların kuruluş ilkeleri yargılandı. Asla hak edilen bir suçun karşılığı değildir. Ülkenin içinde bulunduğu duruma ilişkin bir değerlendirme yapmıştır. 2016 yılında yaptığı açıklaması yargıya taşınmıştır.  Ülkemizin geleceğini korumak görevimizdir. 6 ay ceza almıştır, hafifletici nedenlerle 5 aya indirilmiştir.  Bizde bu suç unsurunu bulamazsınız. Ülkemize savunmaya devam edeceğiz. Atatürkçü ve Cumhuriyetçi olmanın ve dik durmanın karşılığında verilmiş bir cezadır.  Sayın Demir’in işlemiş olduğu suçu işlemeye devam edeceğiz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikaların duruşu nettir.  Atatürk ilke ve devrimlerinden asla taviz vermez. “