MARAŞ KATLİAMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR

MARAŞ KATLİAMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR

        19-26 Aralık 1978'de Maraş'ta Alevi yurttaşlarımıza yönelik saldırılarda yaşamını yitiren 100'ü aşkın kişinin katliamın üzerinden 40 yıl geçti. 

        Ülkemizin kanlı olaylarından biri olan bu katliamda hayatını kaybedenleri unutmadık unutmuyoruz, Maraş katliamında kadın-erkek, yaşlı, çocuk ayrımı yapılmaksızın yüzlerce yurttaşımızın ölümüne göz yumuldu. Bunu yapanları tekrar kınıyoruz. 

        19 Aralık’ta başlatılan, 26 Aralık 1978 tarihinde sona eren ve doğrudan Alevi yurttaşlarımızı hedef alan Maraş katliamı insanlığa karşı işlenmiştir.  İnsanlığa karşı işlenen suçlar ne affedilir ne de unutulur.

        Maraş’ta, inançlarından ve düşünsel yaşamları nedeniyle Alevi yurttaşlarımız katledildi.  Bir inanç hedef haline getirilerek gericilik büyütüldü ve insanlık dışı suç işlendi. 

        Bu katliamın yapılması aylar öncesinde planlanmış ve Alevi yurttaşların evleri işaretlenerek Alevi-Sünni çatışmasına zemin hazırlanmıştır. 

        Ülkemiz topraklarında yaşanan tüm katliamlar gibi Sivas, Çorum, Tokat ve Maraş’ta yaşananlar mezhep siyasetini kışkırtmaktı. Asıl amaçları mezhep kışkırtıcılığı yaparak Cumhuriyet rejimini yıkmak olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz.

        İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Maraş olayları benzer saldırılardan farklı değildi. Çünkü daha önceki katliamlarda da aynı şekilde din, mezhep ve etnik kimlik farklılıkları kullanılarak olaylar kışkırtılmış ve katliamlar gerçekleştirilmişti. 

       Yaşanan tüm acılar bizlere şunu göstermiştir ki her türlü gericiliğin arkasında asıl hedef laik Cumhuriyet ve devrimleri olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve onun tüm ilerici kazanımlarına yöneliktir. 

       Maraş olayının üzerinden yıllar geçse de Cumhuriyet tarihimizin en acımasız katliamlarından biri olma gerçeğini değiştirmeyecektir. 

       Maraş katliamı demokrasiye, laikliğe ve en önemlisi de insan yaşamına saldırıdır. Bu nedenle tarihimize bir kara leke olarak geçen Maraş ve diğer katliamların bir daha yaşanmaması için Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’ne, çağdaş, laik, demokratik hukuk devletine sahip çıkmalıyız. 

       Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, insanlık dışı katliamları unutturmayacağımızı belirtiyoruz ve tüm katliamların sorumlusu olan karanlık odakları lanetliyoruz. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU