NE SALGIN NE YASAKLAR 23 NİSAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİNİ UNUTTURAMAZ !

NE SALGIN NE YASAKLAR 23 NİSAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİNİ UNUTTURAMAZ !

Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin kuruluşunun 101. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk`ü, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını saygıyla anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.

Ülkemizde yarın çocukların büyük bayramı olan 23  Nisan kutlanacaktı. Ancak AKP iktidarı,  koronavirüsü bahane ederek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yasaklamıştır. Yine  biliyoruz ki 2011’den bu yana AKP ulusal bayramların kutlanmasını çeşitli bahanelerle yasaklamakta ve engellemektedir. İktidar salgınla mücadeleyi salgının başından bu yana kendi çıkarları adına kullanmıştır.

İktidar; Ayasofya’nın açılışında ve cenaze törenlerinde insan kitlelerinin bir araya gelmesine izin vermiştir. Pandemi koşullarında kapalı alanlarda binlerce kişinin katıldığı kongreler düzenleyen AKP iktidarı, söz konusu  ulusal bayramlar olunca “toplum sağlığı”nı hatırlamaktadır. Hayatı gelişigüzel normalleştiren ve AKP kongrelerinde kalabalıklara göz yuman iktidar, korona salgını gerekçe göstererek 23 Nisan kutlamalarını yasak getirmiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün liderliğinde emperyalizmin yenilgiye uğratılmasının sonucu olarak kurulmuştur.

Çağdaş, demokratik ve laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri 19 Mayıs 1919’da atılmış, 23 Nisan 1920’de ulusal egemenlik anlayışı kabul edilmiş, 29 Ekim 1923’te en büyük devrimimiz olan Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Nice zorluklar ve mücadeleyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal bayramlarının pandemi bahanesiyle yasaklanması kabul edilemez.

Siyasi iktidarın ulusal bayramları yasaklama girişimini şiddetle kınıyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı bu günü Mustafa Kemal Atatürk’ün, bayram olarak tüm çocuklara armağan etmesi, gelecek nesillere verdiği değerin ve onlara duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak; bu duygular ve düşüncelerle aydınlık geleceğimizin gençleri ve çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz.  

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU