ODA TV'Yİ VE YÜREKLİ GAZETECİLERİ SUSTURMA GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ!

ODA TV'Yİ VE YÜREKLİ GAZETECİLERİ SUSTURMA GİRİŞİMİNİ KINIYORUZ!


AKP iktidarı, düşüncelerini ve tutumunu beğenmediği herkesi susturmak istemektedir. Muhalif düşünce ve eylemlere tahammülsüzlük devam etmektedir.

Yürekli bir karşı duruş ortaya koyan ODA TV ve ODA TV’yi yaratan namuslu gazetecilerin susturulma girişimine karşı duruyoruz. Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu bir kez daha göstermiştir. 

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu gazetecilik yaptıkları için bir kez daha tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel’in tutuklanarak cezaevine gönderilmesini kabul etmiyoruz.

Türkiye'de gazetecilik baskı, şiddet, dava, tutuklama, para cezaları ile susturulmak istenmektedir.  Siyasi iktidarla organik ilişki kurmayan özgür basın, taraf olmadığı için bertaraf edilmek istenmektedir. Aykırı ve eleştirel görüşler susturulmaya çalışılmaktadır.

Halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluğunu yerine getiren gazeteciler; bizzat iktidar tarafından hedef gösterilmekte, işten çıkarılma tehdidi, fiziksel saldırılar, haklarında açılan davalar, soruşturmalar, gözaltılar ve tutuklamalar ile susturulmaya çalışılmaktadır. 

Kamuoyu adına toplumu bilgilendirme ve iktidarı denetleme görevini yürüten özgür basına siyasal iktidar susmayı dayatmaktadır. Gazetecilik suç değil kamusal bir görevdir. Gazeteciler halkın gerçekleri öğrenebilmesinin güvencesidir.

Yaşadığımız bu günler; gelecekte Türkiye’de basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinsin ki; her türlü baskıya rağmen gerçekleri bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, yurtsever gazeteci ve yazarlarımızın sonuna kadar arkasındayız.

ODA TV;  laik, demokratik, sosyal hukuk devletine bağlı olan bir yayıncılık ilkesi sürdürmektedir. Bu nedenle gazeteye baskı uygulanmaktadır. Muhalif gazeteci ve kurumlar üzerindeki baskının son bulmasını ümit ediyoruz

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; medya üzerindeki tüm baskılara, sindirmelere, kapatmalara rağmen cezaevlerine atılmayı göğüsleyen,  gerçeğin peşinde giden ODA TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel’in gazetecilik yaptıkları için yargı eliyle susturulmak istenmesini kabul etmiyoruz, derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.                             

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU