SALGINA KARŞI TÜM KURALLARA UYARAK 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI KUTLUYORUZ

SALGINA KARŞI TÜM KURALLARA UYARAK  30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI KUTLUYORUZ


Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, emperyalist işgale karşı verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin 98.yılını kutluyoruz.

İçişleri Bakanlığı 30 Ağustos Büyük Zafer’in yıldönümüne ilişkin, 19.08.2020 tarihinde yayımladığı genelge de pandemi nedeniyle kutlamaları ve törenleri yasaklamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlamalarının İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmasını kabul etmiyoruz. Bu zaferin gururunu ve coşkusunun izne tabi tutularak kısıtlanması akıl ve mantıkla açıklanamaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin zaferini kutlamak için alanlarda ve tüm kentlerde Ata’mızın huzurunda yer alacağız.

Siyasal iktidar, ulusal bayramlarımızın kutlanmasını engellemek için çeşitli gerekçeler ortaya koymaktadır. Şimdi de korona salgını bahanesiyle, 30 Ağustos Büyük Zafer Bayramımız yasaklanmaktadır.

Siyasal iktidar; özellikle ulusal bayramlarımızı ve özelde 30 Ağustos Zaferi kutlamalarını yasaklayarak ve daraltarak Kurtuluş Savaşı’mızı ve Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmak ve değersizleştirmek, ulusal-manevi bilincimizi yok etmek istemektedir.

Ülkemizde 15 Temmuz kutlamaları, Ayasofya’nın ibadete açılışı, AVM’lerin ve plajların açılışı serbest bırakılmaktadır. Milyonlarca öğrencisinin ve öğretmenlerin yetersiz önlemlere rağmen kapalı sınıflara girmesi her koşulda sağlanmak istenmektedir.

AKP iktidarı hayatın normale döndüğünü ilan etmektedir ancak söz konusu milli bayramlarımız olduğundan pandemi milli günlerimizin kutlanmaması için yasal kılıf olmaktadır.

İktidarın görevi kutlamaları ve yurttaşlarımızı engellemek değil, sunduğu gerekçeleri ortadan kaldırarak bu önemli ve anlamlı günlerin kutlamasını sağlamaktır.

İnanıyoruz ki halkımız 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi ülkemizin tarihinde önemli olan bugünleri ve bayramları kutlamaya devam edecektir.

AKP iktidarının bu hukuk dışı ve Anayasa’ya aykırı yasaklamasını kabul etmiyoruz. 

30 Ağustos, hepimizin bildiği gibi büyük özverilerle kazanılmış Kurtuluş Savaşı destanıdır. Türk ulusu, zorlu şartlara ve tüm imkânsızlara karşı tam bağımsızlığını sağlamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, 26 Ağustos’ta başlayan 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile ülkemiz emperyalist işgalden kurtarılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Ordusu’nun, 26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlattığı, 30 Ağustos’ta Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde kazandığı ve 9 Eylül’de İzmir’e adım atmasıyla, emperyalizmin; Anadolu’yu işgal ve paylaşım planları engellenmiş ve ulusumuzun bağımsızlık mücadelesi sağlanmıştır.

30 Ağustos Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktasıdır.  Türk Ordusu’nun kazandığı bu büyük zaferle, bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atılmıştır.

30 Ağustos Zaferi’nin bize armağanı Atatürk Devrimleri olmuştur.

AKP iktidarın yasaklamaları tamamen sudan bahaneler olduğunun farkındayız. 

Siyasal iktidar, Cumhuriyetin kurucu değerlerini kabul etmelidir ve yurttaşlarımızın bu önemli günü kutlaması için önlemler almalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; 30 Ağustos gibi önemli tarihi bir günün kutlanmasının yasaklanmasına, kısıtlanmasına ve engellenmek istenmesine izin vermeyeceğiz. 

YAŞASIN 30 AĞUSTOS ZAFERİMİZ

YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU