SOMA DAVASINDA ÇIKAN KARAR VİCDANLARI YARALAMIŞTIR

SOMA DAVASINDA ÇIKAN KARAR VİCDANLARI YARALAMIŞTIR


Cumhuriyet tarihinin en fazla can kaybıyla sonuçlanan iş cinayeti Soma katliamı olduğunu vurguluyoruz ve hayatını kaybeden 301 maden emekçisini bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen katliamda yaşamını yitiren 301 madencinin ölümüyle ilgili Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve sorumlular hakkında göstermelik cezalar verilmiştir.

Soma’da “bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan sorumluların aldıkları cezalar vicdanları yaralamıştır. AKP’nin ve sermayenin adaleti ancak ve ancak ödül gibi cezalar olabilirdi öyle de oldu.

Ülkeyi 19 yıldır yöneten AKP iktidarı Cumhuriyet tarihinin en büyük sorunlarını yaratmıştır. Bir taraftan ekonomik sorunların perişan ettiği milyonlarca emekçi diğer taraftan hukuk sistemine inancını yitirmiş bir toplum yaratılmıştır.

Tüm yaşananlar ve gelişmeler, sermayenin kar ve rant uğruna emekçilere karşı ne kadar acımaz olduklarını göstermiştir.

Soma mahkemelerinde adalet çıkmadı, bu dava bir kere daha emekçilerin örgütlü olmaktan başka çaresi olmadığı göstermiştir.

Katliamda sevdiklerini kaybedenlerin acısı ilk günkü gibi tazeliğini korumaktadır. Çoğu hayatının baharında olan bu işçiler göz göre göre ölüme gönderildiler.

İktidara sesleniyoruz;

Emekçilerin açlığı sadece ekmeğe değil aynı zamanda adalete, hukuka ve iş güvenliğine yöneliktir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Soma başta olmak üzere tüm iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden emekçileri saygıyla anıyor, Soma’da  cinayete kurban  giden 301 emekçimizi, ailelerini, çocuklarını ve hayatını kaybeden işçilerimizi unutmuyoruz adalet mücadelelerini destekliyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU