TARIM ORMAN-İŞ GENEL BAŞKANI ŞÜKRÜ DURMUŞ’UN MÜCADELESİNDE OMUZ OMUZAYIZ

TARIM ORMAN-İŞ GENEL BAŞKANI ŞÜKRÜ DURMUŞ’UN MÜCADELESİNDE OMUZ OMUZAYIZ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş’un  Orman emekçilerinin ve kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını savunduğu için  Orman Genel Müdürlüğü müfettişleri tarafından “maaştan kesme ve suçun tekrarı halinde meslekten ihraç edilme” cezalarına itiraz ettiği haklı davasına destek oldu.

Genel Başkanımız Mehmet Balık, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Durmuş’a yönelik Orman Genel Müdürlüğü suçlamalara tepki göstererek "Kanser hastası bir kamu emekçisinin hakkını savunduğu için Orman Genel Müdürlüğü ile ters düşmüş ve yasal hakkı engellenmiştir. Bu tür baskılara asla boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Ankara İdare Mahkemesi’nde görülen davaya Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık,  Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay katıldılar.

Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş,  kurum misafirhanesinde kanser hastası çalışanlara yer vermeyip, siyasilere ve yakınlarına peşkeş çeken Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini kamuoyuna teşhir ettiği basın açıklaması sonucu Durmuş’a Orman Genel Müdürlüğü müfettişleri tarafından “maaştan kesme ve suçun tekrarı halinde meslekten ihraç edilme” cezası verilmişti.

Durmuş, üst üste Ankara 5. Ve 7. İdare Mahkemelerine dava açarak maaştan kesme cezalarına itiraz etti. İki cezanın ilkinin duruşması 21.12.2020 tarihinde,  İkinci ceza ise 24.12.2020 tarihinde görüldü.  

Dava öncesinde yapılan açıklamada Konfederasyonumuz ve Tarım Orman-İş Sendikası, gelişmeler sonucunda Durmuş’a verilen cezaların iptali yargı nezdinde sonuçlanıncaya kadar mücadele edeceklerini vurguladılar.