Tarım Orman-İş’i hukuksuzca ‘susturma’ cezası yargıdan döndü

Tarım Orman-İş’i hukuksuzca ‘susturma’ cezası yargıdan döndü

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanımız Şükrü Durmuş’un haklı duruşu mahkeme kararıyla kesinleşti.

Orman Genel Müdürlüğü misafirhanesini kullanmak isteyen kanser hastası Orman Bakanlığı çalışanına, “milletvekillerine tahsis edildiği gerekçesiyle” oda verilmemesini ortaya çıkaran konfederasyonumuza bağlı Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş’un, Orman Genel Müdürlüğü tarafından aranarak ‘bakanın rahatsızlığının’ iletilmesinin ardından soruşturma açılarak üst üste cezalar verilmişti.  

Hukuk dışı uygulamaları karşı susmayan mücadelen eden Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamaya Büro-İş Genel Başkanı Alay Hamzaçebi ve orman emekçisi katıldı. Durmuş’un açıklaması şu şekilde:

22 Mayıs 2019 tarihinde kanser hastası orman muhafaza memurunun Orman Genel Müdürlüğü’ne ait Ömer Özen Eğitim Merkezi misafirhaneye alınmayıp 26 milletvekillerine bir buçuk yıl gibi uzunca bir süre tahsis edilmesi sendikamız tarafından misafirhane önünde yapılan açıklama ile kamuoyuna duyurulmuştur. Meslek kamuoyunda infial yaratan bu uygulama kurum yetkililerinin özür dilemesi yerine, sendika Genel Başkanı Şükrü Durmuş'a ağırlaştırılmış ceza vererek sendikamızı Susturmaya çalışmışlardır. Bu haksızlığın kamuoyuna duyurulması sonucu üst üste ağırlaştırılmış cezalar verilmiştir. Verilen cezalar sendikamız tarafından yargıya taşınmış ve üç cezada yargı yoluyla kaldırılmıştır. Açıklamamız sonrası milletvekillerinin misafirhanede kalmasının OGM’nin iki başmüfettişi tarafından tutulan raporda ‘milletvekillerinin misafirhanede kalmaları istihbarı bir bilgi idi. Şükrü Durmuş bu bilgiyi açıklamakla terör örgütleri lehine muhbirlik yapmıştır’ şeklinde açıklama sözünü bittiği yerdir. Sendikamız bu kararlarla yürütmüş olduğu mücadelenin haklılığı, meşruluğu ve yasallığını bir kez daha kanıtlamıştır.”

Durmuş, sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Başta Tarım Orman Bakanı Bekir Pekdemirli’yi, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’i ve talimatla görev yapan müfettişlere sesleniyoruz. Yaptıklarınızı bedelini ödeyeceksiniz. Görevlerini kötüye kullanan yetkililere yargı yoluyla hesap sorma sırası bizde. Bundan sonra ayağınızı denk alın. Yanlış yaptığınızda Tarım-Orman-İş Sendikası her türlü faaliyetinizin takipçisi olacaktır. Tüm tarım ve orman emekçilerine sesleniyoruz. Sendikamız, kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edecek, tüm emekçilerin sendikamıza sonuna kadar güvenmelerini istiyorum. Sendikamız üyesi olsun veya olmasın tüm emekçilerin haklı mücadelesinin sonuna kadar sürdüreceğiz.”