VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 806 MİLYARA ULAŞTI

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 806 MİLYARA ULAŞTI

 

Salgına karşı alınan önlemler kapsamında gelirinin önemli bir kısmını kaybeden bu nedenle de borçlanmaları teşvik edilen vatandaşların bankalara ve finansman şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları artmaya devam etti.

Vatandaşın borcu 18-25 Eylül haftasında 4,9 milyar lira artarak 806,2 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 674,2 milyar lirası tüketici kredilerinden, 132 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Söz konusu hafta içerisinde tüketici kredileri 2,6 milyar lira kredi kartı borçları ise 2,3 milyar lira arttı.

Tüketici kredisi ve kredi kartı borçları yıl başından bu yana ise 215,8 milyar lira arttı. Bu dönemde tüketici kredileri 200 milyar lira artarken, kredi kartı borçlarındaki artış ise 16,1 milyar lira oldu.

İktidarın, salgına karşı alınan önlemler nedeniyle işini kaybeden, işini kaybetmediği halde geliri azalan, zorunlu izne çıkarılan vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bankalardan borçlanmayı adres göstermesi vatandaşların bankalara olan borcunun yılın ilk 9 ayında yüzde 36,5 oranında büyümesine yol açtı.

VATANDAŞIN BANKALARA ÖDEDİĞİ FAİZ

Vatandaşlar, bankalara olan kredi kartı ve tüketici kredisi borçları nedeniyle bu yıl ocak-ağustos döneminde bankalara toplam 52,4 milyar lira faiz ödediler.

Vatandaşların bankalara hızla borçlandırıldığı AKP döneminde bankalara ödediği faiz toplamı 576,7 milyarı buldu. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU