ADD’DEN İÇ GÜVENLİK PAKETİNE TEPKİ

ADD’DEN İÇ GÜVENLİK PAKETİNE TEPKİ

Atatürkçü Düşünce Derneği, meclisten geçirilmek istenen “İç Güvenlik Paketi”ni protesto etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.  Basın açılmasına Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve Tüm Yerel Sen Genel Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Kılınçoğlu destek verdi.

‘İç güvenlik yasası geri çekilsin’, ‘İç güvenlik yasanız sizi kurtaramaz’, ‘Diktatörlüğe hayır’ yazılı döviz ve pankartlar açıldı.

ADD Genel Sekreteri Öner Tanık,  yaptığı basın açıklamasında İç Güvenlik Paketi’nin bir aldatmaca olduğunu söyledi. Tanık, İç Güvenlik Paketi’nin, ülkeyi savaş koşullarında uygulanabilecek bir sıkıyönetim rejimine sokacağını ve paketin her türlü yetkiyi siyasetin eline vereceğini belirtti. 


“PAKET TAHKİKAT KOMİSYONU’NA BENZİYOR”

Paketin; Demokrat Parti Dönemi’nde, Mecliste kurulan ve yargı yetkisini gasbeden Tahkikat Komisyonu’na benzediğine dikkat çeken Tanık, “İç Güvenlik Paketi’ne verilen yetkiler, Tahkikat Komisyonu’na verilen yetkilerin benzerleri. Yürütme yetkisi valiye, emniyet müdürlerine ve kolluk amirlerine veriliyor. Herhangi bir hakim ve savcı kararı olmadan gözaltına alınabileceksin, avukat dahi çağıramayacaksın. Yine hakim ve savcı kararı olmadan, sadece polisin seni “makul şüpheli” bulması ile üstün, eşyan, aracın aranabilecek, fişlenebilecek, bir bakanın isteğiyle dinlenebileceksin” şeklinde konuştu.