AHMET TANER KIŞLALI'YI KATLEDİLİŞİNİN 17. YILINDA ANIYORUZ

AHMET TANER KIŞLALI'YI KATLEDİLİŞİNİN 17. YILINDA ANIYORUZ

Ankara'da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'yı katledilişinin 17. yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

21 Ekim 1999 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci ve akademisyen Ahmet Taner Kışlalı'nın ölümünün üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen katilleri ve azmettiricileri ortaya çıkarılmamıştır. 

Türkiye'de Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok,  Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Turan Dursun, Muammer Aksoy gibi Cumhuriyet aydınlarımız;  cinayetlerle susturulmak istendi, ancak onların fikirleri bugün Cumhuriyet nesillerine ışık tutmaktadır. Cumhuriyetin aydınları, Atatürk Cumhuriyeti'nin düşmanları tarafından öldürüldü.  Ahmet Taner Kışlalı'nın öldürülmesi; Cumhuriyetin, Atatürk'ün ve laikliğin hedef alınmasıydı. 

Bu nedenle Kışlalı inanarak ve gururla "Geçmişin bekçisi değil, geleceğin öncüsü Kemalizm" demiştir.

Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı Ahmet Taner Kışlalı'nın sözleri günümüzü ve geleceğimizi anlatmaktadır: “Kemalizm ne Atatürk’ün bekçiliğidir, ne de 1920 koşullarında yapılmış olanların toplamıdır. Kemalizm demokratik toplumcu öze sahip, sürekli devrimcilik ilkesine dayalı bir çağdaşlaşma ideolojisidir. Kemalizm geleceğin öncülüğüdür. Türkiye bugün çok zor bir dönemden geçmektedir. Çıkış yolunun ilkeleri bellidir. O ilkeleri paylaşanların demokratik birlikteliği, yozlaşmış yapıların yıkılmasına, devletin ve toplumun yeniden sağlığına kavuşmasına yetecektir. Gün, karanlığa karşı güçlerin örgütlenmesi ve dayanışması günüdür. Ülkenin içinde bulunduğu ortamdan endişe duyan herkesin, konumu ne olursa olsun, mutlaka yapabileceği bir şey vardır.”

Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oynan oyunları yıllar önce gören Ahmet Taner Kışlalı, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne; laik, demokratik ve üniter yapısına yönelik tüm tehdit ve tuzakları cesurca yazmış, toplumu uyarmıştır.

Geçmişte olduğu gibi bugün de yarın da Cumhuriyet ve Atatürk düşmanları olacaktır !

 Bugün de Cumhuriyete, demokrasiye ve laik eğitime, Cumhuriyetin kurucu değerlerini savunan aydınlara, gazetecilere ve Demokratik Sivil Toplum örgütlerine baskı uygulamaktadır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;  aydınlanma devriminin, demokrasimizin ve Cumhuriyetin ve Atatürk devrim ve ilkelerine bağlılığının bedelini hayatıyla ödeyen Ahmet Taner Kışlalı'yı saygıyla anıyoruz.  

Açıklamayı İndirmek İçin Tıklayın

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU