AKP Adaleti Vicdansız Olduğunu Kanıtladı… İşte Yolsuzluk Oylaması… İşte Ali İsmail Korkmaz Davası…

AKP Adaleti Vicdansız Olduğunu Kanıtladı… İşte Yolsuzluk Oylaması… İşte Ali İsmail Korkmaz Davası…

İki gün içinde yaşadığımız iki olay, AKP’nin defterinde -üstelik isminin başında olan- adaletin olmadığını açıkça kanıtladı.

TBMM’de yapılan aklama /oylama, yalnızca Türkiye hukuk sistemi ve siyasal sistemi için değil dünya siyasal literatürüne de ibretlik bir olay olarak kazındı.

Herkesin kulağıyla gördüğü, gözüyle duyduğu (bu iki duyu organının algıları dünyanın her ülkesinde hukukta maddi delil olarak ilk sırada sayılır!) 4 AKP’li Bakanın yolsuzluk ilişkilerinin derlenip toparlanıp  Yüce Divan’a götürülmesi TBMM’de AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Birleşik Kamu İş olarak anımsatmak isteriz ki dünyanın hiç bir meclisi, bu tür olayları halkın vicdanından kaldıramaz. O Bakanlar emekçi yoksul halkımızın vicdanında çoktan mahküm olmuştur.

İkinci olay insanı isyan ettirecek denli çok daha can yakıcıdır:  Ali İsmail Korkmaz davasından katillere ödül gibi ceza verildi. Çocuk katilleri infaz yasasından yararlanarak yakında aramızda olacak.

Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, adalet beklediği mahkeme salonunda defalarca sinir krizleri geçirerek oğlunun katledildiği görüntüleri izlediğiyle kaldı.

Sanık polis Mevlüt Saldoğan için 13 yıl hapis verildi. Ceza “iyi hal” nedeniyle 10 yıl 10 ay hapse indirildi.

Yine sanık polis Yalçın Akbulut’a 12 yıl hapis cezası verilirken “iyi hal”den 10 yıl hapis cezasına indirildi.

Tayyip Erdoğan’ın bir önceki duruşma sırasında “esnaf gerektiğinde hakimdir, polistir” diyerek destek çıktığı esnaf katiller de indirimden nasiplendi. 3 fırıncı için ayrı ayrı 8 yıl verilen cezalar “iyi hal”den 6 yıl 8’er ay hapse düşürüldü. Fırıncı Ebubekir Harlar’a verilen 8 yıl, yardımdan 1/2 indirimle 4 yıla, “iyi halden” 1/6 indirimle 3 yıl 4 aya düşürüldü ve Harlar’ın tahliyesine karar verildi.

Polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ise beraatine karar verildi.

***

Birleşik Kamu İş olarak artık bu noktadan sonra AKP’den hak hukuk adalet beklemiyoruz.

Ülke yönetimini gaspetmiş bir avuç işbirlikçi, iç ve dış düşmanları da arkasına alarak ülkemizi parçaladı, halkımızı birbirine düşürdü; ne adalet, ne eğitim, ne ülkeye inanç, ne vatandaşlık duygusu bıraktı!

Bu iki olayda da kararı etkileyen asıl  suçlular emir verenlerdir. Dünyanın neresinde bir insanı sopalarla öldürürseniz bu kasten öldürmedir; bu ülkede artık hukuk güvenliği yoktur. Adalet kendi kendini mahkum etmiştir.

Ne söyleyecek söz kaldı, ne anlayacak kafa, ne dinleyecek sabır.

Bütün üyelerimize, değerli kamu emekçisi dostlara, halkımıza sabır diliyoruz.

Bu ülke bir gün bunun hesabını soracak inancını hala koruyoruz: Birleşik Kamu İş olarak bunun için varız, bunun için gece gündüz çalışıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYONU