AKP’NİN EKONOMİ POLİTİKASI ÇÖKTÜ   

AKP’NİN EKONOMİ POLİTİKASI ÇÖKTÜ   

İşsizlik rakamları çift rakamlarla yükselişe geçti. AKP’nin 13 yıldır ekonominin iyi gittiği söylemleri bir aldatmaca çıktı.  TÜİK 2014 yılı işsizlik verilerini açıkladı.  TÜİK’e göre Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan Aralık dönemi işsizlik verileri tavan yaptı. Türkiye genelinde yüzde 10,9 olarak açıklanan işsizlik oranı son dört yılın en yüksek düzeyine geldi.

GENÇLERİN YÜZDE 20,2’Sİ İŞSİZ 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Aralık döneminde 3 milyon 145 bin kişiye yükseldi. Hükümetin; yatırım, kalkınma hedefleriyle halkın kalkınma ve işsizlik rakamları birbiriyle uyuşmadı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin pervasız harcamaları ve lüks düşkünlüğü halkın ve gençlerin işsiz kalmasına neden oldu.

Başbakanın ve Cumhurbaşkanın çocuklarının ve yakınlarının işsiz kalma diye bir dertleri olmadığı için halkın işsiz kalması ve işsizlik rakamlarının artması onlar için önemli olmadı. Ama emek örgütü olarak gençlerimizin ve halkımızın işsiz kalması bizim için önemlidir ve önceliğimizdir.

Birleşik Kamu-İş olarak hükümeti uyarıyoruz:  Lüks ve gösterişli hayatlarınızdan vazgeçin.  Halkın işsizlilik sorununu çözüp gençlerin istihdam sıkıntısını ortadan kaldırın.

TÜRKİYE GERÇEKLERİ FAİZ LOBİSİNİN İŞİ DEĞİL

İşsizlik; Brezilya'da yüzde 5,3, Hindistan yüzde 5,2, Güney Kore yüzde 3,4, Meksika yüzde 4,5, Endonezya yüzde 5,9, ABD yüzde 5,5, Almanya yüzde 4,7’iken Türkiye’de ise 10,9 oldu.  İktidar halkımızı, gençlerimizi ve bizleri aldatmaktan vazgeçmelidir.

Dünyadaki rakamlarla, ülkemizdeki rakamları kıyasladığımızda Türkiye’nin yönetilemez hale geldiğini görüyoruz. 

Cumhurbaşkanının ve AKP iktidarının Türkiye Merkez Bankası’na sürekli müdahale etmesi nedeniyle döviz ve faiz rakamları artmaya başladı.

Günlük yaşamdaki reel veriler ekonominin iyi olmadığını ve iyi yönetilmediğini göstermektedir. AKP’nin ekonomi politikası çökmüştür. Faiz, enflasyon rakamları ve işsizlik rakamları yükselerek halk yoksullaşırken iktidarın çevresi zenginleşmektedir. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak;

AKP hükümetini yandaşlarını zengin etme anlayışından vazgeçerek milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmeye davet ediyoruz.

Hasan Kütük

Genel Başkan