AKP’YE SİYAH ÇELENKLİ TEPKİ

AKP’YE SİYAH ÇELENKLİ TEPKİ

Birleşik Kamu İş konfederasyonuna bağlı sendikalar, AKP Konak İlçe binasına siyah çelenk koyarak, “İç Güvenlik Paketi’ne tepki gösterdiler.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu içerisindeki emek ve demokrasi güçleri, kamuoyunda sıkıyönetim yasası olarak da bilinen “İç Güvenlik Yasa Tasarısı” ile ilgili İzmir Basmane Meydanı’ndaki AKP ilçe binası önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.  Demokratik kitle örgütleri, basın açıklamasının ardından bina girişine karanlık günlerin habercisi olacak yasaya tepki olarak “Kahrolsun faşizm!” yazılı siyah çelenk bıraktılar.

YAŞAM HAKKI TEHDİT ALTINDA”

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Sözcüsü ve İzmir İl Temsilcisi Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, hukukun genel ilkelerine, anayasa ve evrensel hukuk değerlerine aykırı olan düzenlemeye karşı çıkacaklarını belirtti. 

 “İç Güvenlik Paketi’nin tehlikelerine dikkat çeken Değirmenci, “Her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkının yasadışı terör eylemi ve bu eyleme katılan herkes yasadışı örgüt üyesi sayılacaktır. Mülki idare amirleri ile polise tanınan silah kullanma da dahil olağanüstü yetkilerle yaşam hakkı tehdit altına girecektir” dedi.

“ÜLKE POLİS VESAYETİ ALTINA SOKULACAK”

Bu tasarının yasalaşmasını istemediklerini dile getiren Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Devletin kurum ve yöneticilerinin, hükümetin kurum ve yöneticileri haline dönüştürülmesine hizmet edip, ülkemizi adeta polis vesayeti altına sokacak bu düzenlemeye karşı, demokratik platformlarda mücadele etmekten aslan vazgeçmeyeceğiz.”