ANITKABİR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KALBİDİR, DOKUNULMASINA İZİN VERMEYİZ!

ANITKABİR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KALBİDİR, DOKUNULMASINA İZİN VERMEYİZ!

Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır. Her ne amaçla olursa olsun yapılaşmaya açılamaz. Anıtkabir rant alanı değildir. Anıtkabir Türkiye Cumhuriyetinin kalbidir, dokunulmasına izin vermeyiz. 

Ülkemizi 15 yıldır yöneten siyasal iktidar, modern ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran, devrimlerini gerçekleştiren ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten rahatsız olmaktadır. Ancak Türk milleti, Atatürk’ten ve onun kurduğu Cumhuriyetten asla vazgeçmeyecek ve sonuna kadar sahip çıkacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planını değiştirerek yeni plan değişikliği ile Anıtkabir arazisinde yapılaşmaya izin verilmesinin önünü açmıştır. Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu eşsiz komutan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu anıtsal bir mekândır.  Aynı zamanda Anıtkabir, Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan, sahip çıkan tüm ulusumuzun felsefesini oluşturan Atatürk anısına oluşturulan mekândır.

Anıtkabir, Atatürk’ün anısına saygı gösterecek bir şekilde planlanmış ve bugüne kadar saygınlıkla korunmasına özen gösterilmiştir. Anıtkabir’i ziyaret eden herkes Aslanlı Yol’dan geçmiştir. Bu yoldan geçişlerde saygı gösterilmesi amacıyla yürürken başlar eğik olsun diye, özellikle farklı büyüklükte taşlarla, asimetrik döşenmiştir ki Atanın huzuruna çıkıldığı zaman gerekli saygı ve hürmetin gösterilmesi istenmiştir. Ancak siyasal iktidar, Anıtkabir’i kasıtlı olarak değersizleştirmek ve Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturmak için özel bir çaba içerisine girmektedir. Belli odaklar daha önce de Anıtkabir’e çocuk parkı saygısızlığı yaparak mekanı sıradanlaştırmak ve değersizleştirmek istemişler, ancak halktan gelen yoğun tepki üzerine geri adım atmak zorunda kalmışlardı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne, değerlerine ve kurucusuna minnet duyuyoruz. Bu bizim Büyük Devrimci ve Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’e, dava arkadaşlarına ve bu mücadelede büyük bedeller ödeyen ulusumuza karşı borcumuzdur.

Birleşik Kamu- İş Konfederasyonu olarak, Siyasal iktidarı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni uyarıyoruz; Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, tüm ulusa ait anıtsal bir alandır, ulusun kalbidir o yüzden de Anıtkabir’e yapılacak saygısızlığın kırmızıçizgimiz olduğunun bilinmesini istiyoruz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve naaşının olduğu Anıtkabir’e, bizlere emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyete ve kazanımlarına her koşulda sahip çıkmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada  mücadele etmeye devam edeceğiz.  18.07.2017

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU