ANKARA VALİLİĞİ EMEKÇİ KADINLARI YÜRÜTMEDİ

ANKARA VALİLİĞİ EMEKÇİ KADINLARI YÜRÜTMEDİ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, bağlı sendikaları ve Laikliğe Çağrı Bileşenleri  “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle “Emperyalizme Karşı Barış Gericiliğe Karşı Laiklik” İçin” bir araya gelerek kadın üzerindeki tüm baskıları protesto etti.

Sakarya Caddesi’nde toplanan Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede ve bağlı Sendikaları Genel Başkanları, MYK üyeleri ve sendikaların şube yöneticileri ile Laikliğe Çağrı Birleşenleri “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle kadınlara yönelik şiddeti “Emperyalizme ve Gericiliğe Karşı Barış ve Laiklik” sloganıyla protesto ederek basın açıklaması düzenledi.

Sakarya Caddesi’nde toplanan grup, buradan Kuğulupark’a yürümek istemesine Ankara Valiliği’nin talimatı üzerine güvenlik güçleri yürüyüşe izin vermedi.  Sakarya meydanı, bomba ihbarı bahanesiyle güvenlik şeridi ile çevrilirken alana gelmek isteyenler güvenlik güçlerince geri gönderildi, grup basın açıklaması yapmak için uzun süre bekletildi. 

Grup polisin tavrını protesto etmek amacıyla; “Kadın erkek elele, örgütlü mücadeleye”, “Tacize, tecavüze geçit yok”, “Eşitlik, özgürlük kadınlarla gelecek”, “Fetvalarınızdan, yasalarınızdan daha güçlüyüz”, “Laiklik için, eşitlik için, özgürlük için, emperyalizme karşı, savaşa karşı buradayız”, “Kadınların katili, AKP’nin düzeni” sloganları eşliğinde Sakarya Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtı önünde toplandı.

VALİLİK SIKIYÖNETİM UYGULADI

Grup adına basın açıklamasını yapan Eğitim-İş Genel Basın Yayın Sekreteri Dilek Yurdugül, Valiliğin adeta sıkıyönetim günlerini anımsatan yasakçı tutumunu kınayarak ortak basın açıklaması yaptı.  Yurdugül, “Ülkemizde ve bölgemizde barbarlığın ve karanlığın hüküm sürdüğü bir dönemden geçiyoruz. Gericilikle yaşamlarımızı teslim almaya çalışan AKP iktidarı bu karanlığın baş sorumlusudur” dedi.  Kadınlar üzeride siyasal iktidarın çeşitli gerekçelerle baskı ve tehtit oluşturduğunu vurgulayan Yurdugül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde farklı inançlardan milyonlarca yurttaşımızın iç içe yaşadığı bilindiği halde, Siyasi iktidar, bu ortak yaşam, irade ve kararlılığına ihanet etmiş, “Alevi-Sünni” kelimelerini sıklıkla kullanarak çoğunlukla kadınlar üzerinden bu mezhep fayını tetiklemeyi siyasetinin ana teması saymıştır.

'Kadın erkek eşit değildir', 'doğurun evde oturun', 'babanın kız çocuğuna şehvet duyması normaldir' diyenler, kadın katilleri için 'saygın kişiliği sebebiyle' iyi hal indirimini uygun görenler her gün kadınların katledilmesinin, tecavüze uğramasının, akıl almaz derecede şiddet görmesinin baş sorumlusudur."

Basın Açıklamasının Metni İçin Tıklayın

Ankara Valiliği’nin Gerekçeli Kararı İçin Tıklayın