AOÇ ARAZİSİNİN ABD ELÇİLİĞİNE SATILMASINI PROTESTO ETTİK

AOÇ ARAZİSİNİN ABD ELÇİLİĞİNE SATILMASINI PROTESTO ETTİK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve Demokratik Kitle örgütleri, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin hukuksuz yollarla ABD Büyükelçiliğine bina yapmak üzere satılmasını protesto etti. Konfederasyonumuz ve demokratik kitle örgütlerinin, ABD Ankara Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakmak istemesine polis müdahale etti.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Eğitim-İş Keçiören İlçe Temsilcilik Başkanı Deniz Şahin, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Demokratik Kitle Örgütleri Sekreteri Mahmut Aslan ile demokratik kitle örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Konur Sokak’ta toplanan konfederasyonumuz ve demokratik kitle örgütleri, ellerinde siyah çelenk ile ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yürümek istedi.  Polis eşliğinde yürüyen grup, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi önünde “ABD elini AOÇ’den çek” sloganları atarak basın açıklaması yaptı.

Grup adına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptığı açıklamada AOÇ arazisi TOKİ’ye, TOKİ’den de ABD Büyükelçiliği’ne satılmıştır. AOÇ arazisinin yeniden Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağışına göre kullanımını talep etmek üzere, AOÇ arazisinden ABD Büyükelçiliği’nin elini çekmesi için buradayız.  Mücadelemiz iki boyutlu çünkü alanda satanda hukuksuz bir sürecin parçası olmuş durumdadır. Hem ulusal hem de uluslararası ölçekte ABD Büyükelçiliği’ne yönelik mücadele devam edecek. İkinci sözümüz ise hükümete yöneliktir. Türkiye’nin en değerli topraklarını bize şartlı bağışla Türkiye haklarına emanet edilen AOÇ arazilerini amacı dışında kullanarak, hukuksuz bir şekilde ABD Büyükelçiliği’ne satmak, onun parasını Kuzu Toplu Konut’a ve Park Gazi’ye ödetmek ve sonrasında TOKİ’ye devredip ABD’ye satmak hukuksuzdur. Bu daha başlangıç bu işin peşini bırakmayacağız”

“KİRLİ ELLERİNİZİ BU ÜLKENİN TOPRAKLARINDA ÇEKİN”

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş da “Ülkemizi 17 yıldır yöneten siyasi iktidar ülkeyi işbirlikçileriyle parsel parsel satmaktadır. Kendi alanım olan ormancılık sektöründen Konya ili büyüklüğündeki bir alan son 5 yılda izin adı altında yandaşlara kiralanmıştır. Ama en çok içimizi acıtan olan AOÇ’nin parsellenmesidir” dedi.

AOÇ Atatürk tarafından Türkiye tarımına hizmet etmesi amacıyla kurulduğunu hatırlatan Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoksulluk içindeki Türkiye tarımını, hayvancılığını geliştirecek tüm modelin bu alanda oluşturulması ve Türkiye çiftçisine ön ayak olması için oluşturulan bu alan ne yazık ki AKP tarafından parsellenerek ticari amaçla satışa konulmuştur. En son AOÇ arazisinin ABD Büyükelçiliği’ne tahsis edilmesi artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Başta iktidarı ve onun işbirlikçilerini buradan tekrar kınıyoruz. Buradan ABB Büyükelçiliği’ne de sesleniyoruz. Geldiğiniz gibi gidersiniz. Kirli ellerinizi bu ülkenin topraklarından çekin.”