ARTVİN CERATTEPE’DE SERMAYE DOĞAYI KATLETMEK İÇİN  YİNE HAREKETE GEÇTİ

ARTVİN CERATTEPE’DE SERMAYE DOĞAYI KATLETMEK İÇİN  YİNE HAREKETE GEÇTİ

Artvin’in Cerattepe Bölgesinde Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen altın madeni için Haziran 2015’te başlatılan doğayı katletme girişimi halkın direnişi karşısında geri adım atmıştı. Ancak anlaşılan o ki sermayenin rantı; doğayı, yaşamı, insanı, hayvanı, canlıyı ve tüm değerleri yok etme pahasına kendini üstün görmektedir.

Karadeniz, Akdeniz,  İç Anadolu, Marmara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgemiz ve özelde ise Artvin ilimizin Cerattepe güzelliğinin, sermayenin talanına ve rantına kurban edilme girişimi halen tazeliğini korumaktadır.   

Dünyanın en zengin bitki örtüsünü barındıran yerin yok edilmek istenmesine karşı direnen halka sermayenin iştah kabartmasındaki güç AKP iktidarından gelmektedir.  Doğasını ve çevresini korumak isteyen doğa dostu insanlara karşı çevre illerinden yüzlerce jandarma ve polis eşliğinde halkın üzerine yürümek ve doğayı ranta kurban etmek anlaşılır gibi değildir.  Bu yetmiyormuş gibi bölgede yaşayan insanların doğasını korumak isterken biber gazıyla üzerine gidilmesi ve polis şiddeti uygulanması tam bir hukuksuzluktur. 

Siyanürle altın çıkarılması yer üstündeki doğal güzellikleri sadece yok etmeyecek yer altı su kaynaklarının bulunduğu alanı da zehirleyecektir.  Sermayenin siyanürü, bir avuç kar için insanları, doğayı ve oradaki canlı yaşamını zehirleyecektir.  Sermayenin siyanür zehri, Artvin’in akciğerlerini zehirleyecektir. 

Doğu Karadeniz’de Artvin, Rize ve diğer yerleşim alanlarında sermayenin talanına, rantına karşı yöre halkının yanında yer almaktayız. Birleşik Kamu-İş olarak, Artvin Cerattepe’nin ve tüm Türkiye’nin doğal yapısı üzerinde büyük tahribatlara neden olacak ticari rant projelerinin karşısında yer alıp, batıdan-doğuya, kuzeyden-güneye her bir karışı ile bizim olan yurdumuzu, hiçbir bölgesel ayrım yapmadan, emperyalistlerin ve yerli işbirlikçilerin talanına ve kuşatmasına karşı duruyoruz, üzerimize düşeni yapmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.

DOĞA KATLİAMLARINA NEDEN OLAN PROJELER DERHAL DURDURULSUN,

DOĞA KATLİAMI SON BULSUN!

BİRLEŞİK KAMU İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU